Mobilne aplikacije za zmenke so v zadnjem desetletju postale del sodobnega družbenega življenja, saj jih uporablja več kot 380 milijonov ljudi po vsem svetu. Privlačnost aplikacij za zmenke se skriva v obljubi, da lahko uporabniki hitro in enostavno vzpostavijo stike s potencialnimi partnerji in partnericami, ter raziskujejo možnosti za seksualna in romantična razmerja, vse to pa je dostopno s pomočjo telefona, s podrsavanjem levo ali desno.
Na Fakulteti za družbene vede UL se s sodobnimi praksami zmenkovanja ukvarja raziskovalka asist. dr. Anamarija Šiša. V svoji doktorski disertaciji se je posvetila vprašanju, kako tehnološko posredovane prakse zmenkovanja oblikujejo izkušnje in strategije iskanja, spoznavanja, izbiranja in zavračanja potencialnih partneric in partnerjev na mobilni aplikaciji Tinder ter kako se značilnosti teh praks odražajo v odnosu do intimnosti in partnerskih razmerij.
Raziskava ponuja dragocen vpogled v sodobne prakse zmenkovanja in izpostavlja potrebo po razumevanju vloge digitalnih tehnologij pri oblikovanju intimnih razmerij. Čeprav Tinder obljublja tehnološko rešitev za težave, ki nastanejo zaradi domnevne nepredvidljive narave ljubezni in pomanjkanja časa za zasebno življenje, pa ugotovitve pokažejo na številne paradokse. Podrsavanje, uporaba geolokacije in »ghostanje« sicer povečujejo občutek nadzora nad interakcijami, vendar hkrati prinašajo negotovost, kljub številnim interakcijam pa zmenki v živo ostajajo redkost. Ponavljajoče interakcije zmanjšujejo čustveno vpletenost, saj podrsavanje in »ghostanje« normalizirata hitro povezovanje in zavračanje stikov, kar pripelje do ambivalentnega odnosa tako do Tinderja, kot tudi do tehnološko posredovanih razmerij. Zmenkovanje posledično pogosto ostaja omejeno na kontekst aplikacij, v ospredju pa sta tehnološko posredovana interakcija in vzdrževanje statusa v spletnem okolju.
Več o praksah sodobnega zmenkovanja – podrsavanju, uporabi geolokacijske tehnologije in »ghostanju«, si lahko preberete v delu Tehnološko posredovane prakse zmenkovanja in intimna razmerja na mobilni aplikaciji za zmenke Tinder, s katerim je dr. Anamarija Šiša zaključila doktorski študij Humanistika in družboslovje na področju medijskih študij. Celotno doktorsko disertacijo si lahko preberete v Repozitoriju Univerze v Ljubljani.