Na slovenski gradbeni sceni je Jelovica hiše znova dokazala svojo pionirsko vlogo. Po številnih uspeših projektih v tujini so zdaj prvi večstanovanjski objekt v okvirno-panelni konstrukciji postavili tudi pri nas. Novi, lesen objekt bo v treh etažah ponujal kar 16 stanovanj, njegova gradnja pa je bila zaključena v rekordnem času - pod streho je bil spravljen v zgolj enem mesecu.
Lesen večstanovanjski objekt postavljen v manj kot mesecu dni
Po podpisu pogodbe z investitorjem Gradbena oskrba in hitri pridobitvi dovoljenj je avgusta letos stekla proizvodnja, septembra pa gradnja, ki je bila zaključena v zgolj mesecu dni.
Ena glavnih prednosti lesene montažne gradnje je visoka stopnja prefabrikacije. Za razliko od klasične gradnje, ki poteka pretežno na gradbišču, pri montažni gradnji večino elementov izdelajo v tovarni, opremljeni z najsodobnejšimi proizvodnimi tehnologijami. Tako so po eni strani manj odvisni od vremenskih razmer, po drugi pa imajo popoln nadzor nad izdelavo posameznih elementov, kar prispeva k natančni, hitri in najkakovostnejši izvedbi na terenu.
Zakaj lesena gradnja? Nizki stroški energije in visoka kakovost bivanja
Lesena gradnja, poleg hitrosti, prinaša še vrsto drugih prednosti. Les kot naravni material zagotavlja odlično toplotno izolacijo, uravnava vlago v prostoru, izboljšuje kakovost zraka ter ustvarja zdravo in prijetno bivalno okolje. Izolativne lastnosti lesa in skoraj nič-energijska zasnova pa se bodo poznale tudi na obratovalnih stroških. Stanovalci sežanskega objekta bodo tako uživali v skoraj nič-energijskem domu z energijsko porabo pod 15 kWh na kvadratni meter bivalne površine, kar pomeni minimalne stroške ogrevanja in hlajenja.
Bi lahko z leseno gradnjo reševali stanovanjsko problematiko?
V Sloveniji se soočamo s pomanjkanjem stanovanj, gradnja novih pa poteka prepočasi. Z možnostjo hitre postavitve in prilagodljive zasnove bi lahko prav gradnja lesenih večstanovanjskih objektov pomagala reševati stanovanjsko problematiko. Lesena konstrukcija poleg tega omogoča gradnjo na območjih, kjer bi bila klasična gradnja statično zahtevnejša, v primeru nadgradnje pa je to lahko celo edina rešitev.
V primeru sežanskega objekta so bile za nadgradnjo obstoječega masivnega pritličja potrebne le minimalne suhomontažne ojačitve, medtem ko bi klasična gradnja zahtevala precejšnje posege v temeljno konstrukcijo in omejila nadgradnjo na le dve etaži. Poleg tega lesena konstrukcija povzroča manjše potresne obremenitve, kar povečuje varnost objekta.
Jelovica hiše: lesena gradnja je prava izbira na poti do trajnostne prihodnosti
V Jelovici trajnost postavljajo v središče svojega delovanja. Vso energijo za proizvodnjo pridobivajo iz obnovljivih virov, les pa iz trajnostno upravljanih gozdov. Prepričani so, da je lesena gradnja prava izbira na poti do trajnostne prihodnosti, saj les skladišči ogljik in tako prispeva k zmanjšanju toplogrednih plinov. Prvi večstanovanjski objekt v leseni okvirno-panelni konstrukciji tako postavlja nov mejnik v slovenskem gradbeništvu in odpira vrata za bolj trajnostno prihodnost.
Več na: www.jelovica-hise.si