Pametna ključavnica: kaj je to?
Razvoj pametnih ključavnic poganja tudi slovenska inovativnost, zato po kakovosten odgovor ni treba daleč. Dolenjski Inotherm, sicer največji proizvajalec aluminijastih vhodnih vrat, narekuje tudi trende odklepanja na sodobne načine – brez ključa. Sistem Inosmart, ki ga Ribničani vgrajujejo vključno v svoja vrata, je namreč ena najnaprednejših rešitev v svojem segmentu.
Pri Inothermu sicer izraza pametna ključavnica ne marajo preveč. Kot pojasnijo, sama ključavnica ni pametna, temveč je pametna enota, ki jo upravlja. Ta je običajno nameščena na vratih in ob njih ter poganja motor, ki premika ključavnico.
Na pametni enoti je po navadi nameščen čitalnik prstnih odtisov, številčnica za vnos kode ali NFC-senzor za odklep s pametnim telefonom. Ko enota prepozna prstni odtis, kodo ali pametni telefon, sproži odklepanje vrat – popolnoma brez rožljanja s ključi.
In ko smo že pri Inosmartu: slovenska rešitev v enem sistemu združuje kar vse tri naštete načine pametnega odklepanja: s prstom, kodo ali pametnim telefonom. Če denimo telefonu zmanjka moči, uporabniku ostaneta še prst na roki in številčna koda v glavi.
Dve poti do vsakdana brez ključa
Trg ponuja dve vrsti pametnih ključavnic. Na eni strani so »hišni sistemi« oziroma rešitve, ki jih razvijajo proizvajalci vrat ter jih vgrajujejo izključno v svoje izdelke – v to kategorijo sodi tudi slovenski Inosmart. Alternativna izbira so sistemi, ki se jih lahko kupi ločeno – bodisi kot del garniture bodisi kot enote, ki se jih namesti na cilinder obstoječe »klasične« ključavnice.
In kaj je boljše? Če starih vrat ne želite zamenjati, a si vseeno želite pametno odklepanje, je zmagovalec lahko le eden: sistem za naknadno vgradnjo. V nasprotnem primeru pa se vsekakor splača za pametno odklepanje odločiti že ob naročilu vrat.
Pri Inothermu denimo sistem Inosmart vgrajujejo le ob izdelavi, s čimer zagotavljajo brezhibno in zanesljivo delovanje. Vratno krilo morajo namreč opremiti z vso potrebno električno napeljavo in drugimi komponentami, kot je visokokakovostna motorizirana ključavnica.
Foto: Inotherm
Tehnološka muha enodnevnica ali prihodnost?
Glede na trende ima pametna ključavnica za vhodna vrata pred seboj svetlo prihodnost. Sistemi za odpiranje s številčno kodo že dalj časa skrbijo za varnost številnih slovenskih gospodinjstev, za popolno fleksibilnost pa se jim pridružuje še odpiranje s telefonom. Ta že odklene marsikateri avto, zna plačati kavico, zakaj ne bi torej postal še ključ naših vhodnih vrat? Tako ali tako ga imamo dandanes vedno pri sebi, zato je kot ustvarjen za tovrstne naloge.
Vse skupaj deluje na osnovi tehnologije NFC, ki omogoča izmenjavo podatkov na kratki razdalji. Uporabnik zgolj odpre aplikacijo za upravljanje pametne ključavnice, čitalniku približa svoj pametni telefon in »sezam se odpre« – v pičli sekundi.
Pri Inothermu od letos poleg opisanega sistema ponujajo še možnost odpiranja na daljavo: aplikacija odklep aktivira že na razdalji nekaj metrov od vrat. V tem primeru se povezava med vrati in telefonom vzpostavi s pomočjo tehnologije bluetooth, za katero Dolenjci pravijo, da bo nadomestila odpiranje s pomočjo NFC. Napovedujejo pa še eno novost: odpiranje s pametno uro.
Ker je zares praktično!
Tako nasprotniki vdora tehnologije v vse pore našega življenja kot strastni tehnoljubi se morajo strinjati, da ima življenje brez ključev veliko prednosti. Od doma se odpravimo z eno stvarjo manj, ki jo lahko izgubimo, odklepanje pa je hitro in učinkovito. Predvsem pa pametna ključavnica greje srce staršem, katerih mladi nadobudneži hitro pozabijo ali založijo ključe. Nič več čakanja pred vrati ali pri sosedih.
A tu se seznam še ne konča. Tudi »množenje« ključev in njihova primopredaja ob odhodu na dopust sta z naprednimi rešitvami preteklost. Inosmart si denimo lahko zapomni kar do 100 kod, prstnih odtisov ali telefonov. Vse, kar potrebujemo za hitro in preprosto dodajanje dostopa novemu uporabniku, je aplikacija za odpiranje vrat oziroma upravljanje pametnega sistema.
Z Inosmartovo aplikacijo je dostop mogoče celo omejiti: če vas denimo redno obiskuje čistilka ali varuška, ji lahko odpiranje vrat s telefonom omogočite le ob določenih dnevih oziroma ob točno določenem času. Aplikacija prav tako beleži vsako odklepanje ali njegov poskus, s čimer zagotavlja popoln nadzor nad tem, kdo vse prihaja v hišo … ali to neuspešno poskuša.
Foto: Inotherm
Eno neprijetno vprašanje manj
»Smo zaklenili vrata?« Bolj ko smo oddaljeni od domačega praga, z večjim cmokom v grlu si zastavimo to vprašanje. Pametna ključavnica zna za vselej opraviti tudi s tovrstno zadrego! Vrata zaklene kar namesto vas.
Inosmart, Inothermov pametni sistem za odpiranje vrat, je svoj naziv dobil prav zato – ker je osredotočen na odklepanje. Zaklepanje namreč vedno poteka samodejno: ko zapremo vrata, jih motorizirana ključavnica nemudoma zaklene v petih točkah ter tako učinkovito poskrbi, da se po svetu potepamo z eno skrbjo manj.
Foto: Inotherm
Pa je vse to zares varno?
Digitalne novosti v mnogih zbujajo skepso: kako je z zlorabami? Se pametne ključavnice lahko polotijo hekerji? Bo morda vlomilska orodja zamenjal računalnik? Pri Inothermu znajo zaskrbljene pomiriti. Njihov napredni sistem namreč varuje visoka raven enkripcije podatkov, ki preprečuje različne zlorabe.
Obenem je posebno pri čitalnikih prstnih odtisov tehnologija že toliko napredovala, da so zlorabe vse težje. Medtem ko je nekoliko cenejše optične čitalnike mogoče prelisičiti z dobro sliko prstnega odtisa, so predvsem novejši tridimenzionalni globinski in temperaturni senzorji že izjemno varni, hkrati pa se v vsakdanji uporabi izkažejo kot zelo zanesljivi.
Takšne zato uporabljajo tudi pri Inothermu. Visokoločljivostni senzor sistema Inosmart omogoča 360-stopinjsko odčitavanje, kar pomeni, da lahko odtis prebere ne glede na kot, pod katerim se ga dotaknemo s prstom.
Foto: Inotherm
Danes pametna, jutri še pametnejša!
Se bere kot znanstvena fantastika? Proizvajalci, kot je Inotherm, skrbijo, da nas pametna ključavnica vedno bolje pozna in temu primerno tudi bolje deluje. Ker se prstni odtisi nenehno malenkost spreminjajo, je Inosmartov čitalnik opremljen z algoritmom za samostojno učenje. Ta zaznava majcene spremembe prstnega odtisa (denimo zaradi mikropoškodb) in si jih zapomni, tako da nas vedno prepozna. Rešitev je še posebej odlična pri otrocih, saj Inosmart pravzaprav »raste« z njimi in jih vedno znova prepozna, brez potrebe po dodatni registraciji.