Njena prva reakcija je bila predvidljiva: na tiktoku je objavila video, v katerem je nič kaj nežno napadla ameriško vlado, ker ji je izdala potni list »z veliko grdo črko M«. Nato pa je skupaj s šestimi transspolnimi in nebinarnimi osebami vložila tožbo, saj naj bi bila politika te vlade, ki priznava le moški in ženski biološki spol, neustavna.

Dvaindvajsetletna vplivnica sedaj čaka na odločitev zveznega sodnika v Bostonu, ali se bo strinjal z njeno argumentacijo, da je izvršni ukaz predsednika Trumpa, ki ga je podpisal prvi dan predsedovanja, dejansko neustaven. Izvršni ukaz predsednika je od zveznih organov zahteval, da se priznata samo dva spola in da morajo vsi osebni dokumenti jasno izražati, ali je imetnik dokumenta moški ali ženska.

»To mi je bilo vsiljeno in to je resnično noro in nepošteno, zato smo tudi šli na sodišče,« pravi Zaya, ki so ji spol operativno spremenili leta 2020, ima vozniško dovoljenje, ki pravi, da je ženska, vlogo za potni list pa je oddala prepozno, da bi se izognila Trumpovemu ukazu. »Navsezadnje sem ženska in vseeno mi je, koliko ljudi se s tem strinja. Vsak dan živim kot ženska, obkrožena sem z ljudmi, ki me vidijo in spoštujejo kot žensko,« pravi Zaya, ena izmed številnih žrtev križarskega pohoda predsednika Trumpa.

Priporočamo