Vendar je treba priznati, da je prvi ameriški papež, prvi z južne poloble v zgodovini, prvi Neevropejec (po letu 741) in prvi jezuit na tem položaju takoj pokazal živahno odločnost. V neoliberalni dobi, v kateri pogosto zmaga sebičnost na škodo človeka in narave, si je kljubovalno izbral ime Frančišek. Ime v krščanskem predstavnem svetu simbolizira protiutež napadalnosti do ljudi in okolja, saj je Frančišek Asiški (»svetnik revnih«, zaljubljen v naravo) s svojim sporočilom nastopil tudi proti oblastni srednjeveški katoliški cerkvi.

Z neposrednostjo (uvodni »Dober večer«), celo s politično nekorektnimi izpadi je novi Frančišek odstopal od dokaj zapetega in pustega nemškega predhodnika. Kritiko je najprej usmeril v sam cerkveni vrh, kar je med novejšimi papeži zmogel le še koncilski Janez XXIII.: »pastir mora dišati po ovcah«, duhovščina boleha za »duhovnim Alzheimerjem«, obračunati je treba s klerikalizmom v smislu hlepenja po časteh. Do samega papeštva je bil kar nekako distanciran – kot papež v Morettijevem filmu Habemus papam (2011). Preprosto bivališče, hecen avto, ljudska menza.

Pomenljivi trendi

Pope Francis appears on a balcony on the day the "Urbi et Orbi" (to the city and to the world) message is delivered, at St. Peter's Square, on Easter Sunday, in the Vatican, April 20, 2025. REUTERS/Yara Nardi   TPX IMAGES OF THE DAY

Fotografija: Reuters

Članek je dostopen samo za naročnike
Članek je dostopen samo za naročnike
Priporočamo