Po eni strani se stari maček Kevin Costner tako v serijah kot v epskih filmih vrača stoletje in več nazaj v čas, ko se po notranjosti Združenih držav ni bilo varno potikati, po drugi strani pa je pred kratkim zapustil ta svet Gene Hackman, ki je prav tako igral v nekaj zanimivih vesternih. Kot rečeno, vesterni se v zadnjih letih vračajo v mnogih pojavnih oblikah, a nobenega dvoma ni, da gre za žanr, ki je svoj vrh dosegel po eni strani v petdesetih letih s hollywoodskima velikanoma Howardom Hawksom in Johnom Fordom, po drugi strani pa konec šestdesetih s špageti vesterni italijanskega mojstra Sergia Leoneja. Še to, za prvi vestern velja angleški film Kidnapping by Indians (1899), trajal je eno minuto. Naslednji The Great Train Robbery (1903) je trajal 12 minut. Pregledali smo strani Imdb, Vulture, Rotten Tomatoes, The Guardian, Center of the West in Hollywood Reporter ter najboljše razvrstili.

Divja horda 1969

Wild Bunch je epski film Sama Peckinpaha, eden najbolj natančno režiranih, posnetih, montiranih in konec koncev eden najbolj krvavih filmov vseh časov. Divja horda prestopnikov se po neuspešnem ropu, ko so jim namesto srebra podtaknili ničvredno železo, z velikimi žrtvami premika proti Mehiki, ker obupno potrebujejo denar. Odprti so za vse možnosti, a videti je, da jim pojemajo moči in da so za resne kriminalne akcije že malce utrujeni. Hordo je vodil Pike – William Holden, čeprav se je Sam Peckinpah ogreval za Leeja Marvina, ki je vlogo zavrnil. Igrali so še Ernest Borgnine, Edmond O'Brien, Warren Oates, Jaime Sánchez, Ben Johnson … V vlogi njihovega nekdanjega tovariša, zdaj pa velikega sovražnika Deka Thorntona je bil Robert Ryan, čeprav je režiser vlogo najprej ponudil Brianu Keithu. Film, ki traja kar dve uri in 25 minut, je solidno zaslužil in dobil dve nominaciji za oskarja (scenarij in glasba). Pri nas je motiv izkoristil Zoran Smiljanić in narisal strip z naslovom 1945, ki je Divjo hordo povezal z dogodki druge svetovne vojne v Sloveniji.

Stagecoach 1939

Poštna kočija 1939

Stagecoach je v mnogem prvi film. Prvi pravi film Johna Wayna, prvi zvočni film režiserja Johna Forda in prvi od mnogih Fordovih filmov, posnet v slovitem Monument Valleyju. Zgodba zasleduje veliko poštno kočijo, v kateri se znajde pisana zasedba tipičnih prebivalcev zahoda. John Wayne je Ringo Kid, ubežnik pred zakonom, ki skupaj s šerifom brani potnike pred Indijanci. Hkrati se zaljubi v lepo prostitutko, ki potuje zraven (Claire Trevor). Konec potovanja je srečen. Film je dobro zaslužil, pa še dva oskarja je dobil.

High Noon

Točno opoldne 1952

High Noon, najpomembnejši film Garyja Cooperja, je bil velika uspešnica (vložili so manj kot milijon, zaslužili 12 milijonov dolarjev). Vestern, ki dobi v finalu elemente trilerja, sodi med klasike, ki so jih citirali celo v slovenskih filmih. Ob bivšem šerifu, ki ga hoče ubiti bivši zapornik, na koncu dobesedno stoji le ženska (Grace Kelly). Film je režiral Fred Zinnemann, scenarij je napisal Carl Foreman, po zgodbi The Tin Star Johna W. Cunninghama. Točno opoldne je osvojil štiri oskarje, tudi tistega za glavno moško vlogo Garyja Cooperja.

The Searchers

Iskalca 1956

The Searchers je ameriški epski vestern režiserja Johna Forda po scenariju Franka S. Nugenta, ki temelji na istoimenskem romanu Alana Le Maya. John Wayne je veteran državljanske vojne, ki skupaj z nečakom (Jeffrey Hunter) išče nečakinjo (Natalie Wood), ki so jo ugrabili Indijanci. Ni malo takšnih, ki menijo, da gre za najboljši vestern, po nekaterih ocenah pa je celo deseti najboljši film vseh časov. Samo v prvem letu predvajanj je zaslužil skoraj pet milijonov dolarjev. Kritiki so bili navdušeni, a Iskalca nista dobila niti ene nominacije za oskarja.

Rio Bravo

Rio Bravo 1959

Rio Bravo je režiral Howard Hawks, scenarij sta po knjigi B. H. McCampbell spisala Jules Furthman in Leigh Brackett. Ekipa je bila zvezdniška: John Wayne, Dean Martin, Ricky Nelson, Angie Dickinson, Walter Brennan, Ward Bond … Wayne je šerif, ki se spopade s tolpo bratov Burdette, pomagajo mu utrujeni starec, pijanec in neizkušeni bolj kitarist kot revolveraš. Jasno, Waynovi fantje na koncu zmagajo, film pa je samo v ZDA in Kanadi zaslužil pet milijonov dolarjev. Kritiki ga sprva niso jemali resno, v naslednjih letih pa je bil razglašen za mojstrovino.

The Man Who Shot Liberty Valance

Mož, ki je ubil Libertyja Valancea 1962

The Man Who Shot Liberty Valance ima morda napačen naslov, pravi bi bil Kdo je ubil Libertyja Valancea. Liberty Valance (Lee Marvin) je bil agresivna tečnoba, revolveraš, ki je grozil in hotel ubiti tožilca Ransoma Stoddarda (James Stewart). Ni povsem jasno, a očitno je neveščega Stoddarda pred streli rešil Tom Doniphon (John Wayne), ki je skrivaj posegel v dvoboj. Stoddardova žena je Vera Miles, režiral je John Ford. Zaslužili so okoli pet milijonov dolarjev. Z leti ga vse bolj cenijo, prebrali smo celo, da gre za resen politični film.

Fistful of Dollars

Za prgišče dolarjev 1964

Ko se je na sceni pojavil Sergio Leone, ni bilo nič več tako kot prej. Njegovi filmi so enostavni, a grobi, junaki scuzani od južnega sonca, streljanja in alkohola. Fistful of Dollars, pa tudi Per un pugno di dollari​, je prvi Leonejev špageti vestern in hkrati prvi iz dolarske trilogije. V glavni vlogi je jasno flegmatični revolveraš Clint Eastwood, ki poseže v krvavi spor med družinama. Film, ki temelji na filmu Yojimbo Akire Kurusave, je zaslužil orjaških 20 milijonov dolarjev.

The good bad and ugly

Dobri, umazani, zli 1966

The Good, the Bad and the Ugly ali Il buono, il brutto, il cattivo je po filmih Za prgišče dolarjev (1964) in Za dolar več (1965) tretji film iz dolarske trilogije režiserja Sergia Leoneja in glavnega igralca Clinta Eastwooda ter z glasbo Ennia Morriconeja. Igrala sta tudi Lee Van Cleef in Eli Wallach, razmeroma krvava vestern drama pa govori o treh revolveraših, ki iščejo zlato konfederacijske vojske. Film je zaslužil za tiste čase velikih 36 milijonov dolarjev, v današnjih časih pa ga je Quentin Tarantino razglasil za najbolje režiran film v zgodovini.

Unforgiven movie

Neoproščeno 1992

Unforgiven je ameriški revizionistični vestern iz leta 1992, ki ga je po scenariju Davida Peoplesa produciral in režiral Clint Eastwood. Eastwood je odigral tudi glavno vlogo, utrujenega revolveraša, ki sprejme še zadnjo krvavo nalogo. Znebiti se mora pokvarjenega šerifa, izvrstnega Gena Hackmana. Pomembni vlogi sta imela tudi Morgan Freeman in Richard Harris. Zaslužili so več kot 140 milijonov dolarjev. Vestern je bil nominiran za devet oskarjev, osvojil je oskarje za najboljši film in režijo (Eastwood), za stransko vlogo (Hackman) in za montažo (Joel Cox).

Hateful Eight

Podlih osem 2015

Hateful Eight je krvav, a duhovit vestern, ki ga je spisal in režiral Quentin Tarantino, s tipično ultrazvezdniško ekipo igralcev. Samuel L. Jackson, Kurt Russell, Jennifer Jason Leigh, Walton Goggins, Demián Bichir, Tim Roth, Michael Madsen, Channing Tatum, Bruce Dern … nastopajo v vesternu, ki meji na triler in pripoveduje zgodbo potnikov v kočiji, ki najdejo zatočišče pred snežnim metežem v obcestnem lokalu, kjer sledi masaker. Film je zaslužil skoraj 100 milijonov dolarjev, bil nominiran za tri oskarje, dobil ga je Ennio Morricone, za glasbo, kakopak.

Priporočamo