Pogledali smo si aktualne letne plače naših asov in ugotovili, da jim gre vse bolje in da nekatere spremembe pogodb niso odločilno vplivale na njihove bančne račune. Pred vami so osnovne letne plače, ki smo jih izbrskali na različnih spletnih straneh, v tujini so, v nasprotju z našimi kraji, v glavnem javne. Plače sicer potem nekje bolj, drugje manj obdavčijo, je pa vseeno treba reči, da imajo hkrati zvezdniki še veliko sponzorskih pogodb, od športne opreme do avtomobilov. Pa še kakšne dodatne denarne nagrade in honorarji so vmes.

Fotografija: Imagn Images/Reuters
Luka Dončić 43.031.940 dolarjev
Eden najboljših košarkarjev na svetu nima tako visoke plače kot nekateri starejši kolegi, a se bo to spremenilo. Če gre verjeti spletni strani hoopshype.com, bo prihodnje leto zaslužil še skoraj dva milijona dolarjev več, v sezoni 2026/2027 pa bo pri skoraj 49 milijonih. Je pa Luka Dončić, ki so mu po zapisih nekaterih naših kolumnistov potem, ko so ga iz Dallasa preselili v Los Angeles Lakerse, kršili človekove, po nezavezujočem mnenju stranke Levica pa tudi delavske pravice, velik zapravljivec. Menda ima hišo za okoli devet milijonov dolarjev, nazadnje, ko so ga spraševali, je imel 13 avtomobilov, med drugimi patrii podobnega megaterenca, in tako naprej. Dončić, ki je na 18. mestu med najbolje plačanimi v ligi NBA, je drugi najbolje plačani igralec pri Lakersih, takoj za LeBronom Jamesom. Naš Luka ima kopico pokroviteljev, največ, 207 milijonov dolarjev za pet let, je dobil od podjetja Nike. Milijone mu plačujejo tudi Activision Blizzard (videoigre), Gatorade (pijače), Hasbro (igrače), Panini (kartice), 2K Sports (videoigre), BioSteel (športna prehrana) in Bose (avdionaprave).

Fotografija: Reuters
Jan Oblak 20.830.000 evrov
Na spletni strani capology.com pišejo, da bo eden najboljših vratarjev na svetu letos zaslužil 400.000 evrov na teden. S tretjim španskim klubom, Atleticom iz Madrida, ima pogodbo do julija 2028, a se zdi, da bi ga atleti konec sezone prodali, če bi dobili dobro ponudbo. Nazadnje smo brali, da bi za kapetana naše reprezentance Manchester United odštel 30 milijonov evrov. Oblak ob redni plači pridno nabira tudi nagrade za svoje delo, a bonusi niso znani. Je pa znano, da je njegov največji pokrovitelj športna multinacionalka Puma.

Fotografija: AP
Tadej Pogačar 8.000.000 evrov
Najboljši kolesar na svetu je doma v davčno ugodnem Monte Carlu. Lani je podpisal novo pogodbo s svojim kolesarskim klubom UAE Emirates. Če je prejšnja leta s plačo zaslužil šest milijonov evrov, mu nova pogodba menda zagotovi vsako leto do leta 2030 osem milijonov dolarjev. V ta denar seveda niso všteti honorarji za zmage na posameznih dirkah in etapah; mimogrede, nagrada za zmago na dirki po Franciji je pol milijona evrov, zmaga na vsaki etapi je 11.000 evrov. Pogačarjevi pokrovitelji: Medex, Tuš, Plume, MET, DMT, Look in seveda slovenska država.

Fotografija: Reuters
Anže Kopitar 7.000.000 dolarjev
Jeseniški hokejski zvezdnik, ki igra za Los Angeles Kingse že od sezone 2006/2007, je s plačami doslej zaslužil okoli 134 milijonov, in ker ima pogodbo s Kralji še za naslednjo sezono, bo prebil 140 milijonov dolarjev. Največ je zaslužil v sezoni 2016/2017, 14 milijonov na leto. O njegovih sponzorjih in zasebnem življenju ni toliko podatkov kot recimo o Dončićevem, velja pa, da zelo rad igra golf. Pred leti pa so rumeni časopisi zapisali, da ima v Kaliforniji na obali 10 in več milijonov dolarjev drago posestvo z dvema hišama.

Fotografija: Bojan Velikonja
Benjamin Šeško 5.660.000 evrov
Enaindvajsetletni nogometaš iz Radeč dobi po zadnji petletni pogodbi z Red Bullom iz Leipziga vsak teden 108.000 evrov. Bivši nogometaš Krškega in Salzburga pa, kot se zdi, ne bo dolgo v Nemčiji, na mizi ima menda nekaj zanimivih ponudb, zanj se zanimata vsaj londonski Arsenal in Milan. Na spletnih straneh trasnfermarkt pa so prepričani, da je vrednost najboljšega slovenskega nogometaša – gre za denar, ki ga bo želel iztržiti Leipzig – okoli 65 milijonov evrov. Verjetno ni treba poudarjati, da bo v novem klubu tudi Šeškova plača višja.

Fotografija: Reuters
Primož Roglič 4.500.000 evrov
Član kolesarske ekipe Red Bull-Bora-Hansgrohe, pravzaprav kar zvezdnik tega nemškega moštva, ima po znanih informacijah, veliko je kakopak tudi skritih, več kot štiri milijone evrov plače, pogodba pa naj bi bila sklenjena za dve leti. Menda naj bi imel v svoji prejšnji ekipi Lotto NL-Jumbo zgolj dva milijona. Primož Roglič, ki se je, tako kot vsi spretni športniki, odločil živeti v Monte Carlu, ima sicer pravico do vseh tekmovalnih nagrad, je eden glavnih obrazov OTP banke, hkrati pa prek svojih družbenih omrežij prodaja športne izdelke.

Fotografija: Bojan Velikonja
Vlatko Čančar 2.425.403 dolarjev
Bivši igralec Olimpije, Mege in Burgosa zasluži 200.000 dolarjev na mesec. Primorski krilni košarkar je v NBA začel kariero leta 2019, ko je podpisal za Denver Nuggets. Od takrat je zaslužil nekaj manj kot devet milijonov dolarjev. V sezoni 2022/2023 je bil z Nuggetsi celo prvak lige NBA, a ni veliko igral, delno je bila za to kriva huda poškodba. V letošnji sezoni igra povprečno nekaj manj kot 10 minut na tekmo, zadane 1,5 točke, ima 2,6 skoka in 0,6 asistence. Ni jasno, kje bo igral prihodnjo leto, vse je odvisno od učinka v tekmah, ki sledijo.

Fotografija: Jaka Gasar
Miha Zajc 1.820.000 evrov
Tridesetletni nogometaš francoskega prvoligaša Toulousa se je na zahod Evrope preselil iz Turčije, kjer je bil od leta 2019 član Fenerbahčeja iz Carigrada, in plača, ki jo ima v Franciji, je gotovo posledica čvrste pogodbe, ki jo ima v Turčiji. Kakor koli, Zajčeve igre v Franciji ne obetajo kakšnega povečanja plače za naslednje leto, tako ali tako pa ni povsem jasno, kje bo mladenič iz Šempetra, ki zasluži 35.000 evrov na teden, nadaljeval svojo kariero; ne nazadnje ga že nekaj časa nismo videli v reprezentanci, za katero ima 39 nastopov.

Fotografija: Bojan Velikonja
Jaka Bijol 1.030.000 evrov
Šestindvajsetletni koroški branilec Udineseja in slovenske reprezentance velja za enega najboljših v svojem poslu. V bližnjem Vidmu ima pogodbo, ki mu vsak teden prinese 19.000 evrov. Potekla pa naj bi leta 2027. Sto devetdeset centimetrov visoki nogometaš iz Vuzenice je nekoč igral za Dravograd, Bravo, Rudar, CSKA in Hannover, zdaj pa se mu ponujajo mnogi veliki evropski klubi, tudi milanski Inter. Vprašanje je le, kakšno ceno bodo nastavili pri črno-belih iz Vidma. Lani se je govorilo o 17 milijonih, transfermarkt zdaj pravi 18 milijonov evrov.

Fotografija: Bojan Velikonja
Sandi Lovrić 900.000 evrov
Veliko manj, le osem milijonov, bodo morali veliki klubi odšteti za Bijolovega soigralca v Udineseju in slovenski reprezentanci, 27-letnega v Avstriji rojenega zveznega nogometaša. Udinese letos po dolgih letih spet igra na visoki ravni in to je tudi zasluga naših nogometašev, to pa se plača: Lovrić zasluži vsak teden okoli 17.000 evrov, petletna pogodba se mu izteče junija 2027. Bivši nogometaš Sturma in Lugana je imel lani že ponudbo za prestop v Firence k Fiorentini, a je Udinese zanj zahteval več, kot so bili vijolični iz Toskane pripravljeni plačati.