Najbolj premožna ameriška tehnološka podjetja imajo že mnogo let podobno strategijo glede inovacij in soočanja s konkurenco na trgu. Ko se pojavi podjetje, ki bi lahko ogrozilo njihov primat, ga poskušajo odkupiti. To reši dve muhi na en mah. Veliko podjetje ohrani svoj vodilni položaj, hkrati pa temu istemu podjetju ni treba investirati v lastne inovacije. Zakaj bi trošili ogromno sredstev za ugibanje, kaj bo uporabnikom všeč v prihodnje, če lahko rizični del teh ugibanj prepustiš zagonskim podjetjem in nato kupiš tisto, ki je našlo pravo rešitev.

Meta je na ta način svojo ponudbo storitev tekom let obogatila z instagramom in whatsappom, čeprav je bilo fotografije že v izhodišču možno naložiti na facebook, za pogovore pa je imel facebook svoj messenger oziroma facebook chat že od leta 2008.

Ameriški nadzorniki so Metine nakupe konkurenčnih storitev dolgo ignorirali, med prvim Trumpovim mandatom pa je zvezna komisija za trgovino (FTC) Metin prevzem whatsappa in instagrama vzela pod drobnogled. Preiskava se je nadaljevala tekom Bidnovega mandata, sojenje pa naj bi se pričelo 14. aprila letos. Če se Meta ne bo uspešno zagovarjala, bi ji lahko grozilo razkosanje oziroma odprodajo instagrama in whatsappa.

"Ti ljudje samo nekaj hočejo"

Gre za resno grožnjo za Meto, a iz vrst ameriških zagovornikov boja proti monopolom se pojavljajo skrbi, da bi lahko Marku Zuckerbergu na pomoč priskočil Trump in ustavil postopek. FTC je v svojem delovanju sicer neodvisna od Bele hiše, je pa Donald Trump pred kratkim odpustil oba demokratska komisarja. To pomeni, da komisijo vodi le še republikanec Andrew Ferguson. Ta je sicer v javnih nastopih izrazil pripravljenost, da se postopek proti Meti izpelje do konca, a je ob dodatnih vprašanjih novinarjev dodal, da bo upošteval vse zakonite predloge.

Doha Mekki, nekdanja uradnica oddelka za boj proti monopolom ameriškega ministrstva za pravosodje, ki je službovala v prvem Trumpovem mandatu in tudi pod nekdanjim šredsednikom Bidnom, je za Politico izrazila zaskrbljenost nad tem, da se je Zuckerberg manj kot dva tedna pred sojenjem srečal s Trumpom. Pojavljajo se tudi ugibanja, da je Zuckerbergov zasuk v korist Trumpu in republikancem možno razumeti prav v luči koristi, ki jih pričakuje v primeru omenjenega sojenja.

Je pa vprašanje regulacije družbenih omrežij razcepilo tudi republikansko stranko. "Ni naključje, da se je Zuckerberg slučajno znašel v Ovalni pisarni, medtem ko se to dogaja," je v sredo novinarjem povedal Trumpov glavni strateg iz prvega mandata Steve Bannon. Slednji sicer upa, da Trump ne bo popustil, čeprav je "pod ogromnim pritiskom [s strani] oligarhov velikih tehnoloških podjetij. To je nenehna bitka," je dejal Bannon.

V vrstah republikancev, ki zagovarjajo postopek, je tudi Josh Hawley. "Ti ljudje se ta hip pretvarjajo, da so tvoji prijatelji. To je zgolj zato, ker nekaj hočejo," je rekel senator. "Ta predsednik ima veliko zapuščino na področju boja proti monopolom. To bi moral izpeljati do konca."

Priporočamo