Širši indeks Standard & Poor's 500 je v primerjavi s petkom preteklega tedna padel za 506,86 točke oziroma 9,1 odstotka na 5074,08 točke, industrijski indeks Nasdaq Composite za 3269,07 točke oziroma 7,9 odstotka na 38.314,86 točke, tehnološki indeks Nasdaq Composite pa za 1735,20 točke oziroma deset odstotkov na 15.587,79 točke.

Ve, kaj dela

Teden se je začel in končal v znamenju Trumpovih carin, pri čemer v petek delnic ni »obudilo od mrtvih« niti presenetljivo dobro poročilo ameriškega ministrstva za delo o zaposlovanju v marcu. Trump je t. i. dan osvoboditve ZDA z uvedbo »vzajemnih« carin napovedal za sredo, vlagatelji pa so do takrat še vedno upali, da ne misli resno.

Ameriški predsednik je zatrdil, da se je začela zlata doba Amerike, predstavniki njegove vlade pa so priznavali, da ne vedo, kaj se bo zgodilo, a so podprli njegov ukrep. Minister za trgovino Howard Lutnick je carine podprl z besedami, da Trump ve kar dela, »ker o tem govori že desetletja«.

Borzni vlagatelji so menili nasprotno in Dow Jones je v četrtek, ko so carine in njihove posledice zasenčile vse druge novice, padel za 3,39 odstotka. S&P 500 je potonil za 4,84 in Nasdaq za 5,97 odstotka. Trump se je v četrtek umaknil na Florido, spotoma pa namignil, da se bo pripravljen pogajati z državami o znižanju carinskih stopenj, če mu bodo ponudile kaj »veličastnega«.

Ministrstvo za delo ZDA je v petek objavilo pozitivno poročilo o zaposlovanju v marcu, ki je analitike glede na vsa odpuščanja v zvezni vladi pozitivno presenetilo, vendar pa ga vlagatelji praktično niso imeli za mar.

Trump se je s poročilom pohvalil, obenem pa je skušal krivca za borzne padce najti v predsedniku centralne banke Federal Reserve Jeromu Powellu, ki ga je pozval, naj »se neha igrati politike in zniža obrestne mere«.

Powell mu je odvrnil, da politike ne bodo spreminjali. Pričakuje, da bo Trumpova carinska politika pospešila inflacijo in zavrla gospodarsko rast. Izraza "stagflacija", pred katero sedaj v ZDA trepetajo bolj kot pred inflacijo, mu ni bilo treba posebej izpostaviti.

Na udaru ranljivi in revni

Zvišanje carin bo škodovalo najbolj ranljivim in revnim, je v petek opozorila konferenca ZN za trgovino in razvoj (Unctad). Kot je za medije dejala dejala generalna sekretarka Unctada Rebeca Grynspan, trgovina ne sme postati še en vir nestabilnosti, temveč mora prispevati k razvoju in rasti v svetu. Evropski komisar za trgovino pa je ameriške carine označil za škodljive in neupravičene.

Ameriški predsednik Donald Trump je z objavo carin za večino držav in ozemelj po svetu v sredo pretresel svet. Finančni trgi v ZDA in po svetu kopičijo občutne padce, strokovnjaki pa govorijo o izjemno nepremišljeni in nerazumljivi potezi, ki bo pretresla mednarodne ekonomske odnose ter imela negativne posledice za ves svet, tudi in predvsem za ZDA.

Sodelovanje, ne pa zaostrovanje

Generalna sekretarka Unctada je poudarila, da se morajo pravila svetovne trgovine razvijati, da bodo odražala današnje izzive, vendar je pri tem treba upoštevati razvoj ter ščititi najranljivejše. »Zdaj je čas za sodelovanje - ne za zaostrovanje,« je dejala.

Danes začenjajo veljati 10-odstotne dodatne carine na uvoz blaga v ZDA, ki jih je pod oznako vzajemne carine uvedel Trump. Za okoli 60 držav in EU pa bodo 9. aprila uvedene še višje carine. Za EU bodo te npr. pri 20 odstotkih, za Švico pri 31 odstotkih, za Kitajsko pri 34 odstotkih (z do zdaj uveljavljenimi skupaj pri 54 odstotkih), za Japonsko pri 24 odstotkih, za Južno Korejo pri 25 odstotkih in za Indijo pri 26 odstotkih.

Škodljive in neupravičene

Evropski komisar za trgovino Maroš Šefčovič je v petek zvečer sporočil, da je bil v pogovoru s predstavniki Trumpove administracije jasen, da so ameriške carine škodljive in neupravičene. »Trgovinski odnosi med EU in ZDA potrebujejo svež pristop. EU je zavezana k smiselnim pogajanjem, je pa tudi pripravljena braniti svoje interese,« je zapisal na omrežju X.

Ameriški predsednik potezo označuje za dan osvoboditve in trenutek, ko ZDA, potem ko jih je svet leta izkoriščal, čakata izjemen razcvet in nova zlata gospodarska doba.

Netanjahu na obisk

Izraelski premier Benjamin Netanjahu bo v ponedeljek predvidoma obiskal Belo hišo in se z ameriškim predsednikom pogovarjal o nedavno napovedanih carinah, poroča ameriški spletni portal Axios. Netanjahu naj bi bil prvi tuji voditelj, ki se bo po uvedbi carin osebno srečal s Trumpom in se poskušal dogovoriti o njihovi odpravi. Najverjetneje bosta govorila tudi o Iranu in izraelski vojni proti palestinskemu islamističnemu gibanju Hamas v Gazi.

Za petino manj turistov

Število tujcev, ki so potovali preko desetih največjih letališč v ZDA, je marca v primerjavi z marcem lani upadlo za 18,4 odstotka, navaja medij Axios. Gre za neposredno posledico nestabilnega političnega in gospodarskega ozračja ter strahu pred ameriško imigracijsko policijo, ki ga povzročajo ukrepi predsednika Donalda Trumpa.

Ameriška turistična industrija na leto ustvari več kot 1000 milijard dolarjev prihodkov. Bojkot ZDA so najbolj odmevno začeli Kanadčani, ki zaradi Trumpovih žalitev in carin množično odpovedujejo redne zimske počitnice na Floridi in drugih toplih krajih.

Kanada, Francija, Nemčija in druge zavezniške države svojim prebivalcem izdajajo svarila pred potovanji v ZDA. Še posebej to velja za transspolne potnike in tiste, ki se nočejo opredeliti glede spola, saj v ZDA po Trumpovem ukazu uradno obstajata le dva spola, spremembe pa niso mogoče.

Odmevajo tudi medijska poročila o surovem ravnanju ameriških agentov za priseljevanja in carine (ICE) z evropskimi turisti.

Priporočamo