Privrženci liberalne stranke so pozno v noč praznovali zmago na volitvah, v katero jih je povedel politik z vsega nekaj tedni političnih in premierskih izkušenj, a vsem dobro znani 60-letni nekdanji guverner kanadske in angleške centralne banke Mark Carney. Vrhunec noči je bil njegov govor, ko so bili jasni obrisi volilnih izidov, v katerem je zatrdil, da bo premier vseh Kanadčanov, tudi milijonov, ki niso glasovali zanj.
Po zmagi, ki mu je prvič prinesla tudi poslanski sedež v parlamentu, je spomnil na svoja opozorila o tem, da hoče Amerika streti kanadsko zemljo, tamkajšnje surovine, vodo in državo nasploh. »To niso prazne grožnje. Predsednik Trump nas poskuša streti, da bi nas Amerika lahko posedovala. To se ne bo nikoli zgodilo,« je poudaril Carney, ki je ZDA pod Trumpom pripisal izdajstvo.
Po doslej preštetih glasovih, ki jih v Kanadi štejejo skrajno natančno in ročno, je liberalna stranka osvojila 168 sedežev v parlamentu. Do večine 172 sedežev ji manjkajo štirje. Konservativna stranka je osvojila 144 sedežev, Quebeška stranka 23, Novi demokrati sedem in Zeleni enega.
Ne samo s carinsko vojno s Kanado, ampak tudi s ponavljanjem grožnje o priključitvi Kanade kot 51. ameriške zvezne države je sprožil ogorčenje in zbudil narodni ponos Kanadčanov. Številni niso volili tako, kot so nameravali januarja, ampak za novopečenega liberalnega premierja Marka Carneyja, ker so presodili, da se bo bolje postavil proti Trumpu, kot bi se Pierre Poilievre, Trumpov posnemovalec, ki se je v volilni kampanji posvečal predvsem domačim problemom.
Zunanja politika ni imela nobenega vpliva na volilno odločitev Kanadčanov že od leta 1988, ko je bila, kar je zelo zanimivo ali ironično, glavna tema uvedba svobodne trgovine z ZDA.
Čestitke dežujejo
Med prvimi je Carneyju čestital britanski premier Keir Starmer, ki se »veseli krepitve vezi s Kanado na področjih obrambe, varnosti, trgovine in naložb«. Predsednica evropske komisije Ursula von der Leyen je v čestitki poudarila močne vezi med Evropo in Kanado ter izrazila upanje, da bo EU s Carneyjevo podporo zastavonoša svobodne in poštene trgovine.
Francoski predsednik Macron se »veseli sodelovanja s Carneyjem z ramo ob rami«. Avstralski premier Anthony Albanese je hvalil partnerstvo s Kanado v Skupnosti narodov in se »veseli nadaljnje krepitve prijateljstva med državama«. Čeprav Kanada v zadnjih letih ni imela dobrih odnosov s Kitajsko, je njeno zunanje ministrstvo Carneyju ponudilo »pripravljenost za razvoj odnosov«. Tudi z Indijo Kanada zadnja leta ni imela dobrih odnosov, pa je premier Narendra Modi, znan kot Trumpov prijatelj, Carneyju poslal toplo čestitko, v kateri izraža željo po krepitvi partnerstva in »odklepanju velikih priložnosti za sodelovanje«.