V Omanu bo v soboto potekal tretji krog pogovorov med ameriško in iransko delegacijo o omejitvah iranskega jedrskega programa in dvigu sankcij. Ameriški predsednik Donald Trump meni, da stvari potekajo zelo dobro. Pripravljen bi se bil tudi srečati z iranskim voditeljem, kot je dejal v pogovoru za revijo Time. ZDA pošiljajo različne signale o svojih pogajalskih rdečih črtah. Zunanji minister Marco Rubio je dejal, da se mora Iran odpovedati bogatenju urana in da ga bo lahko za svoj civilni program uvažal, saj bi bil sicer »edina država na svetu, ki nima programa jedrskega orožja, a bogati uran«, kar ne drži, saj ga bogatijo v več državah, ki niso jedrske sile. V Teheranu pravijo, da je odpoved bogatenju Irana nesprejemljiva. Nejevoljni so zaradi torkovih novih ameriških sankcij, ki po njihovem kažejo na »pomanjkanje dobre volje«, za ZDA pa predstavljajo sredstvo maksimalnega pritiska na Teheran.

V Iranu so medtem spet omenili možnost začasnega sporazuma z ZDA, ker je po besedah zunanjega ministra in glavnega iranskega pogajalca Abasa Aragčija šestdeset dni, kolikor jih je dal na voljo Washington za sklenitev končnega dogovora, premalo. ZDA začasnemu sporazumu niso naklonjene in hočejo končni dogovor čim prej. Trump je v pogovoru za Time dejal, da ni preprečil načrtovanega izraelskega napada na Iran, o čemer se govori zadnje tedne, ampak da si je samo zaželel več časa za dogovor. Če tega ne bo, pa bodo ZDA na čelu napada, je dodal.

Aragči je s​poročil, da je pripravljen odpotovati v Evropo na pogovore o jedrskem programu. Francija, Velika Britanija in Nemčija so bile sopodpisnice jedrskega sporazuma leta 2015. Stara celina in Teheran sta imela tudi več tehničnih pogovorov od septembra lani. Pogovore o iranskem jedrskem programu so imeli tudi Rusija, Kitajska in Iran, ki so se v četrtek srečali s predstavniki Mednarodne agencije za jedrsko energijo IAEA in govorili o prihodnji vlogi agencije, ki bo nujno potrebna ob preverjanju dogovora, če bo sklenjen.

V Rusiji je medtem na obisku iranski minister za nafto Mohsen Peknedžad, ki se je pogovarjal o energetskih poslih in napovedal, da bo Iran gradil še eno jedrsko elektrarno z ruskim posojilom. 

Priporočamo