Poslala ga je 31. marca, v njem pa se je distancirala od Vanceovih izjav med njegovim obiskom baze tri dni prej. Poudarila je, da mnenja, ki jih je izražal podpredsednik, ne predstavljajo stališč oporišča Pituffik, in dodala, da se zavezuje k "spoštovanju vseh zastav", ki plapolajo na stavbah v bazi.

Obrambno ministrstvo ZDA je v četrtek zvečer potrdilo, da so Meyersovo razrešili. Tiskovni predstavnik Pentagona Sean Parnell je v izjavi zapisal, da "dejanj, ki bi spodkopavala verigo poveljevanja ali predsednikovo agendo, ne bomo tolerirali." Razlogov za razrešitev sicer niso podrobneje pojasnili.

Vance je med obiskom izrazil zaskrbljenost zaradi vlaganj Danske v varnostno infrastrukturo Grenlandije in dejal, da bi bilo ozemlje bolje zaščiteno pod ameriškim nadzorom.

Na te izjave so se ostro odzvali tako danski zunanji minister Lars Løkke Rasmussen kot grenlandski premier Jens-Frederik Nielsen, ki je dejal, da Grenlandija ni naprodaj, pobudo ZDA pa označil za "grožnjo politični neodvisnosti".

Priporočamo