Dokument, ki so ga prejšnji teden v Parizu predali ukrajinskim predstavnikom, po poročanju portala Axios predstavlja »zadnjo ponudbo« predsednika Donalda Trumpa. Bela hiša naj bi dala jasno vedeti, da se bodo ZDA umaknile iz pogajanj, če sprti strani kmalu ne dosežeta dogovora.

Zahtevni pogoji za Ukrajino

Trumpov predlog bi od ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega zahteval velike koncesije. Ta je v preteklosti večkrat poudaril, da nikoli ne bo priznal ruske zasedbe Krima in delov štirih vzhodnih ukrajinskih regij. Ruski predsednik Vladimir Putin naj bi bil sicer pripravljen sprejeti zamrznitev trenutnega stanja na terenu kot del možnega dogovora, vendar je zavrnil druge elemente ameriškega predloga – med njimi tudi prisotnost evropskih mirovnih sil na ozemlju Ukrajine.

Vir blizu ukrajinske vlade je za Axios povedal, da Kijev predlog dojema kot močno pristranskega v korist Rusije:

»Zelo natančno je opisano, kaj vse pridobi Rusija, medtem ko so koristi za Ukrajino nejasne in splošne.«

Kaj pridobita Rusija in Ukrajina po Trumpovem načrtu?

Rusija naj bi dobila:

  • uradno priznanje Krima kot ruskega ozemlja s strani ZDA
  • dejansko priznanje nadzora nad večino luganske regije in deli donecke, hersonske ter zaporoške regije
  • zagotovilo, da Ukrajina ne bo vstopila v Nato (vendar bi lahko pristopila k EU)
  • odpravo sankcij, uvedenih po letu 2014
  • povečano gospodarsko sodelovanje z ZDA, predvsem na področju energije in industrije

Ukrajina naj bi dobila:

  • »močna varnostna zagotovila« ob podpori skupine evropskih (in morebiti drugih) držav, vendar brez konkretnega načrta izvajanja in brez ameriškega sodelovanja
  • vračilo manjšega dela harkivske regije
  • prost prehod po reki Dneper
  • odškodnine in pomoč pri obnovi, vendar finančnih virov niso navedli

Poseben dogovor o nuklearki Zaporožje

Med dodatnimi točkami načrta je tudi dogovor, po katerem bi jedrska elektrarna Zaporožje formalno ostala v ukrajinski lasti, vendar bi jo upravljale ZDA. Proizvedena elektrika bi šla tako Ukrajini kot Rusiji. V načrtu je predviden tudi ameriško-ukrajinski sporazum o izkoriščanju mineralov, ki ga naj bi Trump podpisal že naslednji dan.

Putin namiguje, da je pripravljen na kompromis

Načrt je oblikoval Trumpov posebni odposlanec Steve Witkoff, ki je prejšnji teden več kot štiri ure govoril s Putinom. Po predstavitvi predloga je Putin predlagal zamrznitev konflikta vzdolž trenutne bojne črte – kar analitiki vidijo kot najmočnejše znamenje pripravljenosti na kompromis doslej. 

Witkoff naj bi se še ta teden znova odpravil v Moskvo na četrto srečanje s Putinom, medtem ko bo ameriško delegacijo v Londonu vodil Keith Kellogg, saj se Witkoff in državni sekretar Marco Rubio ne bosta udeležila teh pogovorov. Omenjeni ameriški predlog naj bi bil glavna tema pogajanj z britanskimi in ukrajinskimi predstavniki.

Ukrajina predlaga takojšnje premirje

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je danes na družbenih omrežjih pozval k takojšnjemu, celovitemu in brezpogojnemu premirju. 

"Ukrajina je že večkrat povedala, da ne izključuje nobenega formata (pogovorov), ki bi lahko privedli do prekinitve ognja in na koncu do resničnega miru. Prva naloga je ustaviti ubijanje. Hvaležen sem vsem, ki so osredotočeni na ta cilj in nam pomagajo pri prizadevanjih za končanje vojne," je sporočil Zelenski glede pogovorov v Londonu, ki se jih udeležuje tudi ukrajinska delegacija.

Priporočamo