Pred zaslišanjem v evropskem parlamentu je imenovanje Marte Kos v Sloveniji povzročilo kar nekaj razburjenja. Po eni strani je v oči bodla Golobova zamenjava Tomaža Vesela v zadnjem trenutku, potem ko je Ursula von der Leyen za doseganje spolnega ravnotežja v novi komisiji pritisnila na države, naj moške kandidate zamenjajo za ženske. Po drugi strani pa so opozicijo, predvsem SDS, razburili domnevno sodelovanje Marte Kos z obveščevalno službo Udbo, ter domnevni mobing kandidatke med njenim časom vodenja veleposlaništva v Bernu. Kosova je oba očitka večkrat odločno zavrnila, prav tako so na ministrstvu za zunanje zadeve uradno zanikali, da proti Kosovi ni bil uveden postopek zaradi morebitnih očitkov o mobingu na delovnem mestu. Pojavljali so se tudi še očitki, da je lobistka, ker je del svoje kariere preživela v svetovalnih podjetjih. Prav tako naj bi bile sporne nekatere njene izjave, ki so kritike navdajali v prepričanju, da je prorusko usmerjena, kar je večkrat zavrnila. V medijih se je tudi spraševalo, ali sta botra njene kandidature Aleksander Vučić in Zoran Janković.
Po očitkih v Sloveniji in oceni bruseljskega Politica, da je ena izmed problematičnih kandidatk, je Kosova zadnji mesec dni imela relativni mir za priprave na zaslišanje. Tako kot vedno v tej tranzicijskem obdobju do uradne potrditve komisije od evropskega parlamenta, je izbranim komisarjem pri pripravah in spoznavanju novega okolja pomagala uveljavljena oseba iz bruseljskega evropskega institucionalnega aparata. Vodenje tranzicijskega moštva pri Kosovi je tokrat prevzel Marko Makovec, namestnik generalnega direktorja za Evropo pri Evropski službi za zunanje delovanje (EEAS).
Večtedenske priprave od jutra do večera
»Kandidati se pripravljajo tako vsebinsko kot strateško. Vsebinsko v glavnem tesno sodelujejo z generalnim direktoratom komisije, ki je zadolžen za kandidatkin portfelj. Že tekom poletja so pripravili dosje za pripravo na vsebino portfelja. Sedaj so potekali sestanki, v katerih so predstavljali dosje in odgovarjali na vprašanja kandidatke. Del priprav kandidatke so tudi priprave na zaslišanje. To vključuje pripravo njenega otvoritvenega govora in odgovorov, vključno s testnim zaslišanjem,« razlaga dr. Sabina Lange, predavateljica na Evropske inštitutu za javno upravo in izredna profesorica na FDV. Kot še pojasnjuje Langejeva, imajo strateške priprave cilj zagotoviti podporo vseh deležnikov, del tega dela, pri katerem sodeluje tudi stalno predstavništvo Slovenije v Bruslju, pa je predstavitev kvalitet kandidatke in demantiranje govoric, ki ji škodijo.
Po ocenah naših bruseljskih virov je Kosova na zaslišanje vsebinsko dobro pripravljena. Vsebinske priprave so potekale več tednov od jutra do večera. Priprave so zajemale delo z generalnim direktoratom evropsko sosedstveno politiko in širitvena pogajanja (DG Near), srečanja s komisarkami in komisarji, poslanci in drugimi visokimi uradniki. Del priprav pa so bile tudi simulacije zaslišanja.
Kakšne so možnosti Kosove?
»Marta Kos je dobra kandidatka. Dobro se je predstavila evropski javnosti in odgovorila na odprta vprašanja, ki so prihajala iz Slovenije,« o možnostih potrditve slovenske kandidatke pravi evropski poslanec iz vrst S&D Matjaž Nemec. Tudi on se bo tako kot še nekateri drugi slovenski poslanci udeležil zaslišanja Kosove, čeprav je v Afetu le nadomestni poslanec.
Možnost sodelovanja na zaslišanju, bo izkoristil tudi Matej Tonin (EPP), ki bo nadomestil enega izmed rednih članov njihove stranke na odboru. »Zagotovo bo to zahtevno zaslišanje, resor je velik. Predvsem pa ima Marta Kos za odgovorit na kar nekaj neprijetnih vprašanj in tukaj bo imela na odprti sceni lepo priložnost, da pojasni vse očitke, ki so se v zadnjem času pojavljali okrog nje. Od njenega nastopa bo odvisen končni rezultat,« pravi Tonin.
Nekdanja strankarska kolegica Kosove, evroposlanka Irena Joveva (Prenovimo Evropo), ne pričakuje »večjih zapletov oziroma drame, kot bi si jo nekateri želeli«. Po njenih besedah naj na zaslišanju ne bi bilo problemov, ker se je Kosova nanj pripravljala in se tudi pogovarjala s političnimi skupinami.
»Če ne bi dobila podpore, bi to bilo zelo nenavadno in bi bilo slabo za našo državo, saj je že ta v izhodišču zamenjala kandidata. Vlada je tako predsednici komisiji dala, kar je želela, da je zapolnila svojo kvoto,« ocenjuje dr. Marko Lovec, poznavalec evropske politike iz FDV. Po njegovi oceni obstaja visoka verjetnost, da bo Marta Kos potrjena. V neformalni koaliciji v parlamentu so se liberalci iz skupine Prenovimo Evropo, politične skupine kamor se umešča premier Golob, na Kosovo pozitivno odzvali, pravi Lovec in težav ne pričakuje tudi z glasovi socialistov in demokratov. Prav tako teh ne bi smelo po njegovi oceni biti tudi v Ljudski stranki, v stranki predsednice komisije, ki želela zamenjavo in je soglašala z Marto Kos. »Čudno bi bilo, če bi jo ta stranka sedaj rušila. SDS bo poskušal vsaj malce zagreniti njeno zaslišanje, ne vem pa, če je dovolj močna v EPP, da bi jo lahko zrušili,« še pravi Lovec.
Zastor pade prihodnji torek
S Kosovo bo pred poslanci evropskega parlamenta na njihova vprašanja danes odgovarjala še zadnja četverica kandidatov ta teden (Nizozemec Woepke Hoekstra, Poljak Piotr Serafin in Latvijec Valdis Dombrovskis), preden bodo naslednji torek poslanci z zadnjim sklopom zaslišanj zaključili preverjanje komisarskih kandidatov. Ta dan bo po ocenah poznavalcev ključen za morebitne rošade v moštvu evropske komisije, ki so se v zadnjih dvajsetih letih na zaslišanjih vedno znova dogajala. Poslanci so zavrnili vsaj enega kandidata, pred petimi leti pa kar tri. Vedno je veljalo nenapisano pravilo, da potem mora klobuk vzeti kateri iz drugega političnega pola.
Prihodnji torek bo na vrsti eden najbolj problematičnih na levi sredini, to je italijanski kandidat Raffaele Fitto, kjer levemu polu ne diši, da je kot predstavnik stranke z dvomljivim slovesom (Bratov Italije) dobil visoko funkcijo izvršnega komisarja za kohezijo. Če bi bil zavrnjen Fitto, bi kot povračilo utegnili pasti socialistka Teresa Ribiera ali pa tudi Stephane Sejourne, kandidata socialistov in liberalcev, oba z visokima izvršnima funkcijama.
Po neuradnih ocenah naših virov Marta Kos ni med petimi najbolj vprašljivimi komisarskimi kandidati. V igri potrjevanja oziroma zavračanja kandidatov pa je vsak dan zaslišanj novi izziv za politične skupine. Kajti če pade eden kandidat, se kot domine nato lahko sprožijo drugi, se še ocenjuje pri nekaterih evropskih virih. Spet drugi naši viri pravijo, da tokratno potrjevanje komisarske ekipe kompleksno tudi zaradi dveh strank, ki delujeta proti Evropski uniji. Med premisleki poslancev ni morebitna zamenjava portfeljev pri posameznih zavrnjenih državah, še doda drug evropski vir.
Aktualni čas je po drugi strani tudi čas velikih geopolitičnih sprememb – tudi ameriških volitev – ni naklonjen velikim igram v evropskem parlamentu. »EU si ne želi velikih notranjih pretresov glede na zunanje izzive,« pa opozarja Marko Lovec.Poslanka Irena Joveva opozarja še na en element v celotni dinamiki potrjevanja komisarskih kandidatov: na sestavo evropskega parlamenta, točneje na to, da sta za cordonom saniteirom dve politični skupini oziroma več skrajno desnih političnih strank. Če bi torej prišlo do zamenjav Raffaela Fitta ali Oliverja Varhelyja, se postavlja vprašanje, kakšnega morda še bolj problematičnega kandidata bi potem poslale madžarska in italijanska vlada.