Stojanović Ivković, diplomirana zdravnica, ki se je izobraževala tudi na Medicinski fakulteti v Beogradu, se v Srbiji zaposlila, poročila in  si ustvarila družino, je prejšnji teden doživela šok. 8. aprila zjutraj jo je poklical inšpektor z Uprave za tujce in jo povabil na pogovor. Zagotovil ji je, da je z njenim statusom vse v redu, piše srbski portal N1.

Toda na policijski postaji jo je čakalo presenečenje: izročili so ji odločbo o preklicu dovoljenja za bivanje in enoletni prepovedi vstopa v državo. V sedmih dneh mora zapustiti državo, 15-dnevni rok za pritožbo pa ne zadrži izvršitve odločbe.

"Varnostno tveganje" brez pojasnil

V uradni obrazložitvi je zapisano, da "bivanje hrvaške državljanke predstavlja nesprejemljivo varnostno tveganje", pri čemer se sklicujejo na 66. člen zakona o tujcih. Stojanović Ivković​ pravi, da nikoli ni kršila zakonov in da nima pojma, kaj bi lahko bil razlog za tak ukrep.

V intervjuju za N1 je razmišljala, da bi bila lahko povod njena podpora študentskemu protestniškemu gibanju, ki jo je izražala tako na ulicah kot na družbenih omrežjih. Kritično se je oglasila tudi, ko je predsednik Aleksandar Vučić brez zaščitne opreme obiskal poškodovane po požaru v Kočanih, kar je kot zdravnica ocenila kot neprimerno.

Razpad družine?

Poleg izgube službe in bivališča ji grozi tudi razpad družine. Njen mož je srbski državljan, prav tako njun otrok, ki pa ima tudi hrvaško državljanstvo. Ker mati ne sme več v Srbijo, bo moral otrok najverjetneje z njo, kar pomeni, da bo ločen od očeta.

"To pomeni, da moj sin ne bo mogel obiskati očeta in hoditi v svoj vrtec. Najverjetneje bom izgubila tudi službo," je povedala v solzah.

Diplomatski zaplet?

V zadnjih treh dneh so srbske oblasti izgnale tri hrvaške državljane, pa je za srbski BBC povedal hrvaški veleposlanik v Beogradu Hidajet Biščević.

Med izgnanimi je tudi predstavnik Gospodarske zbornice Hrvaške, tudi on mora državo zapustiti v sedmih dneh. V zadnjih treh mesecih je bilo po podatkih veleposlanika iz Srbije izgnanih 15 Hrvatov.

Veleposlanik Biščević o primeru izgnane Arien Stojanović Ivković meni, da je razsežnost tega dejanja "strašljiva" in da "gre za uničenje družine", ki pa "očitno nikogar ne zanima".

Kljub naraščajočemu številu izgonov se je uradna hrvaška politika do zdaj odzivala zadržano, opozarja Biščević. "Nobena hrvaška institucija ni storila ničesar, kar bi lahko razumeli kot vmešavanje v notranje zadeve Srbije."

Hrvaško veleposlaništvo pripravlja novo protestno noto, podobno tisti, ki so jo poslali januarja po izgonu petih hrvaških državljanov.

Tujci kot sovražniki?

Srbski predsednik Aleksandar Vučić je v preteklosti večkrat govoril o tem, da naj bi proteste v Srbiji spodbujale tuje obveščevalne službe, vmešana naj bi bila tudi hrvaška. 

Na ravni EU pa ukrepi Srbije sprožajo vse večje zaskrbljenosti. Evropski parlament je že obsodil izgone in aretacije državljanov članic EU.

Priporočamo