Prva je vrnitev »ugrabljenih ustanov«, tudi javnega medijskega servisa, državljanom kot nosilcem državne suverenosti. Druga je ugotavljanje odgovornosti za »vandalske napade na državljane med njihovim mirnim zbiranjem«. Tretja je, da se vsem dijakom in študentom, ki to želijo, omogoči šolanje. Četrta je, da se odkrijejo odgovorni za napade na vitalne državne institucije in objekte. Peta pa je preprečevanje onemogočanja gospodarske dejavnosti in običajnih dejavnosti državljanov.
Profesorji, ki ne predavajo, bodo brez plač, prehodne vlade ne bo
Tudi sam Vučić je sicer dejal, da je »čudno«, da predsednik s privrženci na tak način poziva k ukrepanju državne institucije. Na shodu z naslovom Srbije ne damo pa je ob tem trdil, da srbsko tožilstvo in pravosodje nekdo nadzira in da to ni on »in to ni vedno srbska država«. Kdo naj bi to bil, ni povedal. Ostro je kritiziral proteste, ki jih od 1. novembra lani po zrušitvi nadstreška na postaji v Novem sadu in šestnajstim smrtnim žrtvam organizirajo študenti, ki so blokirali delo univerz in zahtevali kazen za odgovorne, demonstracije pa so prerasle v najresnejši izziv Vučiću v njegovi dvanajst letni vladavini. Proteste je označil za obarvano revolucijo, kakršne so v preteklosti potekale proti oblastnikom v več državah, in sporočal: »Konec je njihove barvne revolucije. Lahko se sprehajajo, kolikor hočejo. Iz tega ne bo nič!«
Na zahtevo študentov večine univerz po oblikovanju ekspertne vlade je odvrnil: »Ne bo prehodne vlade, ampak bo poštena srbska vlada z večinsko podporo med ljudmi.« Univerzitetnim profesorjem, ki so podprli študente in nimajo predavanj, je sporočil, da več ne bodo dobivali plač: »Če nič ne delajo, ni denarja.... pa se pritožite, kamor hočete. Začnite delati, pa bo denar, sicer ne in pika,« je dejal Vučić. Napovedal je tudi naslednji shod, ki bo v Nišu.
O rdečih črtah
Vučićev 38 minutni nastop pred srbsko skupščino v središču Beograda pred množico, ki jo je policija ocenila na 145.000 ljudi, projekt Arhiv javnih shodov pa na 55.000, nakazuje ostrejši pristop do protestov in protestnikov, potem ko oblast doslej ni našla pravega načina, da jih konča. Tednik Vreme ocenjuje, da je predsednik v bistvu napovedal, da protestov ne bo več dopuščal in da bo končal »upor, ki se vali po državi«. Če bodo ustanove predsednika poslušale, bo sledil niz aretacij in obtožb po vsej Srbiji, kar bo nazorni prikaz tega, kaj čaka državljane, če ne bodo spoštovali rdečih črt, ki jim jih je zarisal, ocenjuje tednik.
Predsednik opozicijske Stranke Svobode in pravičnosti Dragan Đilas pa je na družbenih omrežjih zapisal, da »od Beograjčanov na shodu ni bilo nikogar, razen (finančnega ministra) Siniše Malija in (lastnika televizije Pink) Željka Mitrovića«. Po njegovem se tudi sam Vučić zaveda »kakšen fijasko je to« in da »je prišel njegov konec«.
Pet zahtev proti šestim zahtevam
Zahteve, ki jih je predstavil Vučić, so mestoma zelo podobne zahtevam protestnikov, denimo poziv državnim institucijam k ustreznemu ukrepanju in kaznovanju odgovornih. Vučić je tudi dejal, da »ne bomo odnehali, dokler vseh pet zahtev ne bo popolnoma izpolnjenih,« kar je identično sporočilu protestnikov, ki imajo sicer šest zahtev (prvotnim štirim so dodali še dve).
Ustanovitev Gibanja za narod in državo je Vučić pojasnil z besedami, da »potrebujemo novo energijo in moč...nov načrt ne samo do 2027 (takrat bodo predsedniške in takrat naj bi bile redne parlamentarne volitve), ampak do 2035«. Kako bo gibanje delovalo v praksi, ni povedal, prav tako ne, ali gre za politično platformo, ki bo prerasla v stranko.
Govoril tudi Dodik
Na shodu je govoril tudi predsednik Republike Srbske Milorad Dodik. Dejal je, da je Vučić »edini, ki lahko Srbijo pelje v prihodnost« in ki lahko »poskrbi, da bo ostala močna in trdna doma in v mednarodnem prostoru«. Za Dodika je v BiH razpisan nalog za aretacijo zaradi obtožb o rušenju ustavne ureditve. Mejna policija ima pristojnost in dolžnost, da ga pridrži, toda Dodik je kljub temu že najmanj drugič zapustil državo.
Študenti in drugi protestniki pa so imeli v soboto shod v Novem Pazarju, kjer je s silo posredovala policija zaradi blokade ceste, s katero so onemogočali pot avtobusom, ki so ljudi peljali v Beograd na Vučićev shod. x