Med Washingtonom in Pekingom se vse bolj iskri. Po vzajemnem višanju carin je  tiskovna predstavnica Bele hiše Karoline Leavitt včeraj izjavila: "Ko nekdo udari Združene države Amerike, bo predsednik Trump udaril še močneje." Danes ji je tiskovna predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva Mao Ning vrnila z objavo videoposnetka nekdanjega kitajskega voditelja Maa Cetunga s četrtega zasedanja prvega nacionalnega odbora Kitajske ljudske politične posvetovalne konference 7. februarja 1953. 

"Kako dolgo bo ta vojna trajala, ni odvisno od nas. Nekoč je bilo odvisno od predsednika Trumana in bo odvisno od predsednika Eisenhowerja oziroma od kogarkoli, ki bo postal predsednik ZDA," pravi Mao v posnetku, ki se sicer tiče vojne na Korejskem polotoku. "Ne glede na to, kako dolgo bo vojna trajala, mi se ne bomo nikoli predali." Tiskovna predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva je objavi dodala pripis: "Mi smo Kitajci. Ne bojimo se provokacij. Ne bomo se uklonili." Vojna med Severno in Južno Korejo se je nekaj mesecev kasneje prekinila s premirjem. Zgodovinarji ocenjujejo, da je Kitajska med vojno dosegla svoje glavne cilje. Vključno s tem, da je pokazala, da se lahko zoperstavi ZDA. Izbira govora je zato zelo simbolična.

Predstavnica kitajskega ministrstva za trgovino He Yongqian medtem dodaja, da je Kitajska še vedno pripravljena na dialog. Pod pogojem, da je vzajemen. 

"Naša vrata so odprta za dialog, ki pa mora temeljiti na vzajemnem spoštovanju in enakopravnosti," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP na tiskovni konferenci dejala He.

ZDA je opozorila, da bodo njihove carine za mednarodne trgovinske partnerice močno vplivale na svetovno gospodarsko stabilnost. "ZDA so v zadnjem času … napovedale uvedbo poštenih carin za vse svoje trgovinske partnerice, vključno s Kitajsko, a te resno posegajo v zakonite pravice in interese kitajskih podjetij. Močno pa vplivajo tudi na stabilnost svetovne gospodarske ureditve," je še dejala He.

V Pekingu sicer menijo, da so ameriške carine uperjene proti vsemu svetu. Ameriške carine "resno škodujejo pravilom, ki temeljijo na večstranskem trgovinskem sistemu, in resno vplivajo na stabilnost svetovnega gospodarskega reda. Gre za predrzno dejanje, ki je v nasprotju z voljo celotnega sveta in je uperjeno proti vsemu svetu," je dejal tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Lin Jian.

Priporočamo