V javnosti so se pojavili posnetki velikih kitajskih ladij, ki so z nogami dvignjene nad gladino morja, povezujejo pa jih mostov, medtem ko je na kopno z ladij možn o zapeljati prek klančine. Gre za najnovejšo kitajsko pomorsko inovacijo, ameriški vojaški analitiki pa opozarjajo, da bi tovrstne ladje lahko uporabili med morebitno invazijo na Tajvan. O obstoju teh ladij se je v krogih poznavalcev na zahodu govorilo že vsaj mesec, zdaj pa so se pojavili njihovi prvi konkretnejši posnetki.

Čeprav ladje na posnetku spominjajo na orjaški pontonski most, to ni njihov namen. Nasploh bi bila izgradnja pontonskega mostu med celinsko Kitajsko in Tajvanom izrazito nepraktična rešitev, saj je na najbližjem delu med celino in otokom okoli 130 kilometrov razdalje. Z mostovi povezane ladje v resnici opravljajo vlogo premičnega pomola. Ta omogoča raztovarjanje vozil z ladij, ki ne morejo pristati ob obali, vozila pa se prek preostalih z mostovi povezanih ladij nato odpeljejo na obalo. Nekaj podobnega je s pomoli Mulberry počela britanska vojska med invazijo Normandije v drugi svtovni vojni. 

Pomoli Mulberry ob obali Normandije med drugo svtovno vojno.

Pomoli Mulberry ob obali Normandije med drugo svtovno vojno. Foto: Wikimedia Commons

Obrambna analitika J. Michael Dahm in Thomas Shugart sta za CNN povedala, da kitajska inovacija predstavlja »pomembno nadgradnjo« kapacitete amfibijskega napada kitajske vojske. V primeru invazije na Tajvan bi lahko takšne ladje tvorile prenosne pomole, ki bi omogočili dostavo velike količine tankov, oklepnih vozil in drugega težkega vojaškega materiala, sta opozorila. »Na zahodu ne obstaja nič podobnega! Nikoli nisem videl ničesar takšnega, kar vidimo tukaj,« je inovacijo komentiral Shugart.

Sta pa tako stari britanski pristop iz druge svetovne vojne in novi kitajski pristop možna šele, ko so vojaške sile že prevzele nadzor nad obalo, zrakom in morjem. V nasprotnem primeru so plavajoče ladje, ki tvorijo prenosni pomol, zelo lahka tarča. 

Tovrstni pomoli imajo seveda lahko tudi koristi za humanitarne potrebe. Denimo, ko je treba na območje brez primernega zaliva za varen pristan ladij transportirati večje zaloge hrane in drugih surovin. Oziroma s takšnih območij evakuirati večje število prebivalcev.

Priporočamo