Kraljeva družina je že dolgo med najbogatejšimi in najbolj privilegiranimi družinami na svetu, a vse kaže na to, da nekaterim bogastva in ohranjenih ter skozi stoletja recikliranih privilegijev iz fevdalnih časov nikoli ni dovolj. Skupna preiskava javnosti prikritih orjaških zaslužkov, ki so jo izpeljali novinarji preiskovalne oddaje televizije Channel 4, naslovljene Dispatches, in tednika Sunday Times je razkrila orjaške zaslužke monarha in prestolonaslednika.

Kraljevih 33 in Williamovih 28 milijonov

»Zasebni zaslužek« kralja Karla III. v finančnem letu 2023/2024 je bil 27,4 milijona funtov (skoraj 33 milijonov evrov), zasebni zaslužek njegovega starejšega sina, princa Williama, pa samo približno štiri milijone manj, 23,6 milijona funtov (dobrih 28 milijonov evrov). Ponudila naj bi plačilo davka na ta zaslužek, vendar nihče ne ve, ali ga plačujeta. Tega denarja nista zaslužila s svojim »delom«, obiski doma in v tujini, z rokovanji, odkrivanjem plaket (princ Filip se je nekoč ponorčeval iz svojega dela, rekoč, da je najbolj izkušen razkrivalec plaket) in pokroviteljstvom številnih dobrodelnih organizacij. Vse te milijone sta zaslužila samo zato, ker sta kralj in prestolonaslednik, oziroma zato, ker je Karel III., ko je zasedel prestol, med drugim podedoval vojvodstvo Lancaster (prej je bilo kraljičino), princ William pa, ko je postal prestolonaslednik, vojvodstvo Cornwall, ki je pripadalo njegovemu očetu, dokler je bil ta prestolonaslednik. Teh posestev, ki jima pripadata zaradi funkcije, ne moreta prodati, ker je lastnica krona, obema pa prinašata največji redni letni zaslužek. Ti posestvi sta v bistvu zasebni korporaciji, ki jima, ker sta del kronskega imetja kot na primer kronski dragulji ali orjaška zbirka umetnin in ker je Združeno kraljestvo v veliki meri še vedno fevdalna država, ni treba plačevati korporacijskega davka ali davka na dobiček.

Milijoni za parkirane električne rešilne avtomobile?

Otočani so kolikor toliko vedeli za to fevdalno dediščino, ne sicer tega, koliko milijonov prinaša monarhu in prestolonasledniku. To, kar je zares novo in nezaslišano, pa je, kako služita skrite milijone. Z oddajanjem zemlje, stanovanj in hiš na svojih posestvih služita dodatne milijone, ki jih posredno plačujejo davkoplačevalci, prek državnega zdravstva, vojske in državnih šol. Preiskava Channel 4 in Sunday Timesa je pokazala, da je vojvodstvo Lancaster sklenilo pogodbo z londonsko bolnišnico Guy's and St Thomas', po kateri bo bolnišnica svojo novo floto električnih rešilcev parkirala v enem od skladišč vojvodstva, ki bo v petnajstih letih s tem zaslužilo 13,5 milijona evrov. Vojvodstvo Cornwall je vojaški mornarici od leta 2004 za zasidranje vojaških ladij pred svojo obalo zaračunalo že blizu 1,2 milijona evrov. Šestim državnim šolam, ki so na posesti vojvodstva, je zaračunalo že več kot 700.000 evrov zemljiške rente. S pravosodnim in obrambnim ministrstvom je sklenilo kupčijo, ki mu bo prinesla 44 milijonov evrov, ker je zapor Dartmoor na posesti vojvodstva in ker se bo vojska urila na tem posestvu. Veliki okoljevarstvenik Karel III. bo zaslužil dodatnih najmanj 33 milijonov evrov na račun vetrnih elektrarn, ker ima fevdalno pravico državi zaračunati najemnino za kable, ki prečkajo zemljišče vojvodstva Lancaster.

Seznam je dolg. Preiskava je tudi pokazala, da vojvodstvi oddajata nepremičnine, ki ne izpolnjujejo niti minimalnih zahtev glede energetske učinkovitosti. Na cornwallskem je takih 14, na lancasterskem pa 13 odstotkov. Buckinghamska palača ni želela komentirati ničesar od naštetega, avtorji preiskave pa ugotavljajo, da je bogastvo kraljeve družine obdano s skrivnostnostjo in da Britanci drago plačujejo bogatenje kralja in prestolonaslednika.

Vojvodstvo Lancaster, ki je vredno blizu 800 milijonov evrov, sicer meri dobrih 184 kvadratnih kilometrov (Ljubljana, za primerjavo, 163 kvadratnih kilometrov), vojvodstvo Cornwall, ki je vredno skoraj 1,2 milijarde evrov, je celo veliko večje, čeprav manj donosno: 530 kvadratnih kilometrov. Prvo prehaja v roke monarha za monarhom od leta 1461, drugo v roke prestolonaslednika za prestolonaslednikom od leta 1337. Karel III. je užival redni letni zaslužek vojvodstva Cornwall od 21. leta, po materini smrti, ko je postal kralj, pa ga je moral prepustiti sinu Williamu, medtem ko je sam prešel na redni letni zaslužek vojvodstva Lancaster, ki ga je prej dobivala kraljica. Dolgih 70 let. Zadnje nakazilo, ki ga je dobila iz tega naslova, je bilo dobrih 28 milijonov evrov. 

Priporočamo