Že 19 dni divja ukrajinska vojna, v kateri na dan umre tudi več kot sto civilistov. Zlasti so smrtonosni pogosti ruski zračni napadi, ki pa ne omogočajo pomembnega napredovanja ruske vojske na tleh. Danes zjutraj so tako Rusi zadeli stanovanjski blok v Kijevu in ubita sta bila dva človeka. Bombardirali pa so tudi tovarno znamenitih transportnih letal Antonov.

Iz proruskega Donecka pa so sporočili, da je v središču tega mesta ukrajinska raketa povzročila smrt 17 ljudi. Protizračna obramba separatistov naj bi jo prestregla, a se je razpršila in na ta način povzročila toliko žrtev. »Če je ne bi sestrelili, bi bilo žrtev še več,« pravi vodja separatistov Denis Pušilin, ki govori o vojnem zločinu Ukrajincev.

Po videopovezavi pa potekajo pogajanja obeh vojskujočih se strani. Ukrajina hoče na njih čim prej doseči premirje in umik ruske vojske iz Ukrajine, ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pa tudi neposredne pogovore z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Ukrajinci so optimistični, ker Rusija ne zahteva več spremembe oblasti v Ukrajini, »demilitarizacije« in položitve orožja s strani Ukrajincev. Kot kažejo zadnje izjave iz Kremlja, bi se Putin zadovoljil s tem, da Ukrajina prizna rusko priključitev Krima in neodvisnosti obeh »ljudskih republik«, Luhanska in Donecka.

A v Kijevu zlasti ne bodo za to, da bi »ljudski republiki« obsegali celo ozemlje obeh istoimenskih okrožij (tako bi k Donecku spadal tudi Mariupolj), saj so pred vojno separatisti obvladali le tretjino okrožij Donecka in Luhanska. Sicer so se pogajanja po videopovezavi danes, ko je bil četrti krog, prekinila in se bodo nadaljevala danes. Ukrajinski pogajalec Mihailo Podoljak pravi, da je »ruska delegacija začela na teh pogovorih govoriti konstruktivno« in da bodo rezultati vidni »v nekaj dneh«. Tudi ruski pogajalec Leonid Slutski je optimističen.

Bitka za Kijev?

V Kijevu še naprej utrjujejo obrambne položaje, zlasti na avenijah, primernih za ruske tanke. Čečenski tiran Ramzan Kadirov pa v videu na telegramu pravi, da je s svojimi vojaki nedaleč od Kijeva v Hostomelu, kjer potekajo hudi boji za letališče. V bitko za Kijev je pripeljal čečenske specialce, ki kot Neslovani in muslimani nimajo zadržkov v bojevanju proti Ukrajincem.

Za zdaj Kijev še ni obkoljen z juga, od koder so Kijevčani, tudi z železnico, še vedno povezani z zahodom države (Lviv) ter naprej s Poljsko, Slovaško, Madžarsko, Romunijo in Slovaško. Nekateri trdijo, da ruska vojska sploh ne namerava povsem obkoliti ukrajinske prestolnice, v kateri je zdaj manj kot polovica od 3,5 milijona prebivalcev. Torej naj bi Putin začel napad na Kijev brez obroča. A težko je verjeti, da si bo Putin drznil začeti tako tvegano bitko, ki bi z več deset tisoč mrtvimi na obeh straneh spominjala na stalingrajsko (1942–43) in v kateri bi tudi sam sebi verjetno skopal grob (če si ga že ni zdaj z neuspešno bliskovito vojno proti Ukrajini). Predvsem pa Putin, ki je obseden z nekdanjo rusko in sovjetsko veličino, Kijeva z vsemi njegovimi zgodovinskimi spomeniki ne bi smel rušiti, saj je bilo to od 9. do 13. stoletja glavno mesto prve ruske države, Kijevske Rusije. Najbrž pa hoče imeti z vojaškim pritiskom na Kijev tudi adut v pogajanjih o premirju.

Bitka za Mariupolj

Sicer Rusi niso osvojili še nobenega od devetih ukrajinskih mest, ki imajo več kot 470.000 prebivalcev. Izjema je milijonski Doneck, ki pa so ga separatisti zavzeli že leta 2014. Torej se Putin Rusom ne more hvaliti s pomembno osvojitvijo. Zdaj so v Kremlju omenili možnost osvojitve enega od večjih mest. Težko bo to obkoljeni Harkiv, ki se zelo uspešno brani proti najboljšim ruskim enotam.

Najbližje kapitulaciji je obkoljeni polmilijonski Mariupolj. Zdaj so svet obšli posnetki ruskih tankov, ki jih v njegovem predmestju uničuje ukrajinska vojska. Najbrž tudi to ne more potolažiti prebivalcev, ki se brez vode, elektrike, plina, zdravil in hrane skrivajo po kleteh. Po trditvah ukrajinskih oblasti je v tem pristaniškem mestu umrlo že 2500 ljudi. Ruska stran pa naj bi bila tudi tista, ki ne dovoli humanitarnih koridorjev za umik prebivalcev iz mesta, kar ni logično, saj ruska vojska lahko veliko bolj uničuje in hitreje osvoji prazna mesta. Vendarle se je danes ob 13. uri vzpostavil mini humanitarni koridor, po katerem se je proti Zaporižiji napotilo 160 avtomobilov.  

Priporočamo