Včeraj se je na družbenih omrežjih pojavil videoposnetek, na katerem medicinska sestra Sonja Nientiet v angleškem jeziku apelira na nemške oblasti, naj jo rešijo. Vidno izčrpana humanitarka vlado poziva, naj okrepi prizadevanja za njeno osvoboditev. »Moje zdravje se slabša,« opozarja. »Z vsakim dnem, ki mine, je situacija bolj urgentna,« dodaja. Vidno izčrpana humanitarna delavka med brisanjem solz pripoveduje, da gre pri njeni rešitvi za vprašanje življenja in smrti. 

Dejala je še, da jo pokonci drži upanje, da se bo vrnila v domovino in znova videla svoje bližnje. Njena mama je v 85. letu starosti umrla v prepričanju, da je Sonja v Somaliji umrla. 

Za medicinsko sestro Sonjo Nientiet iz Nemčije, ki se je pred sedmimi leti v Somaliji udeležila humanitarne odprave, so se 2. maja 2018 izgubile vse sledi. Tistega dne je bila zvečer na sedežu Rdečega križa v Mogadišu, ko so v poslopje vdrli oboroženi in zamaskirani moški. Zgrabili so Sonjo in jo skozi zadnja vrata odvlekli do vozila, ki jih je čakalo pred stavbo. Policisti so kasneje uspeli izslediti avtomobil, s katerim so jo ugrabili, ne pa tudi nje in ugrabiteljev.

Sonja Nientiet

Tako na fizičnem kot psihičnem zdravju Sonje Nientiet je sedem let življenja v jetništvu pustilo hude posledice. Foto: Youtube/zajem zaslona

Preiskava je pokazala, da so imeli ugrabitelji pomoč znotraj Rdečega križa, saj jim je eden od uslužbencev, zadolženih za varovanje, pomagal izpeljati ugrabitev. Somalske oblasti so javnosti sporočile njegovo ime in njegove družinske člane prosile, naj jim pomagajo z informacijami o tem, kam so ugrabitelji odpeljali nemško humanitarko. Oblasti niso prišle na sled ugrabiteljem, prav tako so v vodo padli vsi poskusi nemških oblasti, da bi svojo državljanko našli in rešili. 

Ugrabitelji so za njeno izpustitev zahtevali večmilijonsko odkupnino. 

Nemška obveščevalna agencije BND po poročanju nemških medijev spremlja situacijo in poskuša zbrati informacije o tem, kje je Nientietova, in kdo so ljudje, ki so jo ugrabili. Njihove večletna prizadevanja doslej niso obrodila sadov. V Nemčiji se krepi pritisk javnosti, naj vlada hitro in odločno ukrepa. Nemško zunanje ministrstvo je sporočilo, da ne komentira situacij s talci, v katere so vpleteni nemški njegovi državljani v tujini. 

Priporočamo