WFP, ki je eden glavnih dobaviteljev humanitarne pomoči v hrani v Gazi, je danes po lastnih navedbah dostavil še zadnje zaloge hrane v javne kuhinje na območju Gaze. Dodali so, da bo "v prihodnjih dneh v teh kuhinjah predvidoma popolnoma zmanjkalo hrane".

Children react as Palestinians wait to receive food cooked by a charity kitchen, in Beit Lahia, northern Gaza Strip, April 24, 2025. REUTERS/Mahmoud Issa

Otroci čakajo na hrano v javni kuhinjo v Beit Lahiji. Foto: Reuters

Svetovni program ZN za hrano je opozoril še, da je vseh 25 pekarn, ki jih je vzdrževal v Gazi, moralo konec marca prenehati z delovanjem, saj je zmanjkalo pšenične moke in jedilnega olja. "To je najdaljša blokada, s katero se je območje Gaze kdajkoli soočilo, kar je še oslabilo že tako krhke prehranske sisteme," so sporočili.

Palestinians receive food cooked by a charity kitchen, in Beit Lahia, northern Gaza Strip, April 24, 2025. REUTERS/Mahmoud Issa

Mednarodne organizacije so Palestincem zagotavljanje hrano v javnih kuhinjah. Foto: Reuters

Izrael medtem še naprej blokira dostave vse humanitarne pomoči in izvaja napade po celotni palestinski enklavi, kjer število smrtnih žrtev vsak dan narašča. Poleg izraelskega bombardiranja sedaj prebivalcem Gaze grozi smrt tudi zaradi stradanja.

Razmere verjetno najhujše doslej

Po 18 mesecih vojne so razmere v Gazi "verjetno najhujše doslej", je ta teden sporočil urad ZN za usklajevanje humanitarnih zadev (OCHA). Vodje 12 večjih mednarodnih človekoljubnih organizacij, med njimi Oxfam in Save the Children, so prejšnji teden dejali, da "huda lakota ni le potencialna nevarnost, ampak že realnost" v skoraj vseh predelih Gaze.

Palestinians wait to receive food cooked by a charity kitchen, in Beit Lahia, northern Gaza Strip, April 24, 2025. REUTERS/Mahmoud Issa

Poleg lakote se širijo po Gazi tudi nalezljive bolezni. Foto: Reuters

Zunanji ministri Nemčije, Francije in Združenega kraljestva so ta teden v skupni izjavi pozvali k prekinitvi "nesprejemljive izraelske blokade" dostav humanitarne pomoči in opozorili na "akutno nevarnost lakote, epidemij in smrti" v palestinski enklavi. Pozivu se je pridružila tudi Slovenija.

Izraelski obrambni minister Izrael Kac je pred tem prejšnji teden dejal, da bo njegova država še naprej preprečevala dostave pomoči v Gazo. Blokada je po njegovem eden glavnih vzvodov pritiska, ki palestinskemu gibanju Hamas preprečuje, da bi humanitarno pomoč uporabljalo kot orodje za vpliv na prebivalstvo.

Priporočamo