Voditelji paravojaških milic so se za razglasitev vlade odločili v času, ko se je moč na bojišču nagnila njim v škodo. Vladna vojska je pred tremi tedni prvič po začetku vojne prevzela nadzor nad prestolnico Kartum. Enote za hitro podporo so se medtem usmerile v konsolidacijo nadzora nad Darfurjem. RSF so nastale leta 2013 iz milic džandžavidov, ki so se pred tem v imenu nekdanjega sudanskega voditelja Omarja al-Baširja v Darfurju borile proti tamkajšnjim nearabskim nomadskim plemenom.

»Ob tej obletnici ponosno razglašamo ustanovitev Vlade miru in enotnosti, široke koalicije, ki odraža pravi obraz Sudana,« je v izjavi na Telegramu sporočil poveljnik paravojaških sil Mohamed Hamdan Dagalo. Po njegovih besedah RSF gradi pravno državo in ne države, v kateri vladajo posamezniki.

»Ne prizadevamo si za prevlado, ampak za enotnost. Verjamemo, da nobeno pleme, regija ali vera nima monopola nad sudansko identiteto,« je še poudaril. Dodal je, da bo vlada RSF zagotovila osnovne storitve, kot sta izobraževanje in zdravstveno varstvo, ne le na območjih pod nadzorom paravojaških sil, temveč v celotni državi.

Nevarnost razpada države

Dagalo je še sporočil, da so paravojaške sile skupaj s »civilnimi in političnimi silami« podpisale prehodno ustavo, ki jo je označil za načrt za nov Sudan. Dokument predvideva vzpostavitev 15-članskega predsedniškega sveta, ki bi predstavljal vse regije.

V Darfurju so v zadnjih tednih prevzeli nadzor nad več večjimi kraji in begunskimi taborišči. V rokah vlade je od večjih mest le še prestolnica province El Fašer. Ustanovitev vzporedne vlade je zato lahko korak proti trajni razdelitvi države.

Konferenca o Sudanu brez Sudancev

Za ta korak so se odločili na drugo obletnico začetka konflikta med RSF in vojsko v tej afriški državi in v času, ko so na konferenci v Londonu za Sudan za letos obljubili 950 milijonov evrov.

Konferenco, ki jo gosti Združeno kraljestvo, sta sklicali Evropska unija in Afriška unija, nanjo pa ni bila povabljena nobena od vojskujočih se strani v Sudanu.

Zaradi spopadov je razseljenih že skoraj 13 milijonov ljudi, Združeni narodi pa so dogajanje v Sudanu večkrat označili za eno najhujših humanitarnih kriz v zadnjem obdobju.

Priporočamo