Osebe, ki so preživele posilstvo, se pogosto ne želijo izpostaviti ali pa jim prijavo kaznivega dejanja onemogočajo ovire pri dostopu do uradnih oseb ali delavcev na terenu. Prisoten je tudi strah pred stigmo, s katero bi se otroci lahko soočili, če bi se razvedelo za posilstvo. Poleg tega se bojijo zavrnitve s strani družine ali skupnosti ter maščevanja storilcev.
»Oboroženi moški posiljujejo že enoletne otroke, kar bi moralo vsakogar pretresti in prisiliti k takojšnjemu ukrepanju,« je povedala Catherine Russell, izvršna direktorica UNICEF-a, in dodala: »Milijonom otrok v Sudanu grozijo posilstva in druge oblike spolnega nasilja, ki se uporabljajo kot vojna taktika. To je odvratna kršitev mednarodnega prava in bi lahko pomenila vojni zločin. To se mora končati.«
Od 221 prijavljenih primerov posilstev otrok je 147 žrtev deklic. Pomembno je poudariti, da je med žrtvami veliko dečkov, ki se prav tako soočajo s stigmo in posebnimi izzivi pri prijavi zlorabe, iskanju pomoči in dostopu do storitev. Šokanten je tudi podatek, da je 16 žrtev mlajših od pet let, med njimi štirje enoletni otroci. O primerih so poročali iz devetih sudanskih zveznih držav. V istem obdobju je bilo prijavljenih še dodatnih 77 primerov spolnih napadov na otroke, predvsem poskusov posilstva.
Strah, da bi postale žrtve, silita ženske in dekleta, da zapustijo svoje domove in družine ter pobegnejo v druga mesta, kjer pogosto pristanejo v improviziranih, neformalnih naseljih ali v skupnostih z omejenimi viri preživetja. Tudi v teh skupnostih je tveganje za spolno nasilje veliko, zlasti za notranje razseljene otroke.