Spolni škandali, v katere je bil vpleten pokojni kardinal, so vrgli temno senco ne le na cerkveno institucijo, temveč tudi na kar tri papeže, katerih svetovalec je bil, Frančiška med njimi. Minilo je namreč več deset let, preden so se v Rimu odzvali na sume in ukrepali. Spolnih zlorab odraslih, predvsem semeniščnikov, in mladoletnih oseb so McCarricka uradno obtožili šele v pozni starosti, leta 2018, in ga suspendirali a divinis.

Gre za kazen, s katero se posvečenim osebam prepove opravljati duhovniško službo. Istega leta je odstopil tudi kot kardinal, papež Frančišek pa ga je pozval k življenju v molitvi in pokori do zaključka rednega kanoničnega postopka. Ta se je končal februarja 2019. Takratna kongregacija za nauk vere je sporočila, da so McCarricka spoznali za krivega zapeljevanja pri zakramentu spovedi in kršitve šeste božje zapovedi z mladoletnimi in odraslimi, ob oteževalni okoliščini zlorabe oblasti. McCarrick spolnih zlorab ni priznal.

Cerkvene skrivalnice

Kardinal je dolgo veljal za enega najvplivnejših klerikov v Združenih državah Amerike. Preden je bil imenovan za washingtonskega nadškofa, je služil kot pomožni škof v New Yorku, škof v Metuchenu v New Jerseyu in nadškof v Newarku v New Jerseyu. Eno prvih pričevanj o nečednih početjih pokojnega kardinala so 20. junija 2018 kot kredibilno potrdili v newyorški nadškofiji. Nekdanji ministrant je povedal, da ga je Mc Carrick spolno nadlegoval, ko se je v letih 1971 in 1972 pripravljal na sodelovanje v božični maši v katedrali Svetega Patricka. Istega dne so v nadškofijah v Newarku In Metuchenu priznali, da so se v kar nekaj primerih obtožb o spolnih zlorabah z žrtvami McCarricka pogodili …

Prav škandal »McCarrick« je »zaslužen« za to, da so v Rimu končno priznali, da so lahko spolno zlorabljeni tudi odrasli - kadar nadrejeni klerik uporabi svojo cerkveno avtoriteto in podrejene s pritiski prisili v spolne stike. Prav to je počel kardinal McCarrick, ki si je rad rekel stric Ted. Od semeniščnikov je med drugim zahteval, da med izleti za konec tedna v njegovi hiši ob morju spijo z njim v isti postelji. Če so to zavrnili ali ga celo prijavili, je bilo z njihovo kariero duhovnika konec.

McCarrick je bil znan kot zelo uspešen donator: sredstva je za Sveti sedež in kolege kardinale nabiral med bogatimi ameriškimi katoliki. Tudi v tem gre najbrž iskati razloge, da je preiskava kljub številnim govoricam o kardinalovem početju stekla tako pozno. McCarrick je bil nedotakljiv – vse dokler ni počilo v najvišjih vrhovih rimske hierarhije.

»Kolegialno« zamolčevanje

Leta 2020 so v Vatikanu objavili poročilo o preiskavi, ki jo je odredil papež Frančišek, in v njem podrobno opisali McCarrickove zlorabe v 80. in 90. letih prejšnjega stoletja. V poročilu so med drugim razkrili, kako so z zamolčevanjem obremenilnih informacij McCarricku kolegi kleriki omogočili, da je postal washingtonski nadškof.

Viganojeva »bomba«

26. avgusta 2018 je nekdanji vatikanski veleposlanik, nadškof Carlo Maria Vigano, objavil 11-strani dolgo pismo, v katerem je nekaj deset vplivnih klerikov iz ZDA in Vatikana poimensko obtožil, da so za kardinalovo početje vedeli vsaj od leta 2000. Največ prahu so dvignile Viganojeve obtožbe papeža Frančiška in njegov poziv, naj odstopi. Med drugim je zapisal, da je papežu že leta 2013 povedal, da je McCarrick nadlegoval »celotne generacije semeniščnikov in duhovnikov« Zapisal je tudi, da je papež Benedikt McCarricku ukazal, naj se umakne v molitev in pokoro, a da ga je Frančišek rehabilital in postavil za svojega svetovalca.

Papež Frančišek pisma najprej ni hotel komentirati, sprožil pa je preiskavo, ki naj bi pokazala, kdo in kdaj je vedel za sume, da je McCarrick spolni plenilec. Tedanji šef kongregacije za škofe kardinal Marc Quellet je obenem Viganoja obtožil »blasfemičnega političnega napada« na Frančiška, rekoč, da so McCarricka razbremenili obtožb, ker da zanje ni bilo dovolj dokazov.

Izseki iz korespondence z McCarrickom, ki jih je maja 2019 objavil nekdanji kardinalov pomočnik Anthony Figueiredo, so nato pokazali, da so v Vatikanu že leta 2008 vedeli za početje McCarricka, a je ta vseeno svobodno potoval po vsem svetu, tako pod Benediktom kot pod Frančiškom. Pojavljal pa se je tudi na dobrodelnih gala večerjah, celo skupaj s tedanjim veleposlanikom v ZDA Viganojem. Decembra 2019 je Washington Post poročal, da je McCarrick med vplivne klerike v Vatikanu razdelil skoraj 600.000 dolarjev iz sklada, ki ga je sam nadziral. 

Priporočamo