Francosko tožilstvo je namreč zanjo zahtevalo pet let zaporne kazni, od katerih bi morala za zapahi preživeti dve, 300.000 evrov globe in pa – kar bi bilo za njo najhujši udarec - petletno prepoved opravljanja javnih funkcij, kar bi veljalo tudi v primeru pritožbe na višje sodišče in pred čemer jo ne bi obvarovala imuniteta poslanke. Če bo torej sodišče, ko bo januarja izdalo sodbo, sledilo obtožnici, Le Penova ne bo mogla kandidirati na predsedniških volitvah leta 2027, ko si tako zelo želi končno prevzeti vodenje Francije.

Obsojenih je še 24 sokrivcev, a Le Penovo je tožilstvo spoznalo za najbolj odgovorno za zlorabo evropskega denarja, namenjenega pomočnikom evroposlancem, ki ga je njena stranka uporabila zase in ne za delo v Evropskem parlamentu, ki je zaradi tega oškodovan za tri milijone evrov. Stranka Le Penove je že vrnila milijon evrov in pri tem poudarila, da to ne pomeni priznanje krivde.

Takšna stroga kazen za pogosto prakso strank v Evropskem parlamentu, kot jo predlaga tožilstvo, bi bila radkalen poseg v francosko politiko, saj gre za vodilno francosko političarko, ki je s svojo stranko kar trikrat zapored zmagala na evropskih volitvah, letos celo z 31 odstotki glasov. Pred izrednimi parlamentarnimi volitvami sredi tega leta pa so ankete dopuščale možnost, da bo Le Penova s svojim Nacionalnim zborom dobila približno polovico vseh poslancev in tako prevzela oblast v Franciji, kar se ji je sicer potem - tudi zaradi povezovanja levice in zmernih strank proti skrajni desnici - povsem ponesrečilo, tako da ima zdaj v Skupščini le 130 od 577 poslancev. Na zadnjih dveh predsedniških volitvah je obakrat prišla v drugi krog, leta 2022 je dobila v prvem krogu 23 odstotkov, v drugem pa 41,5 odstotka glasov.

Le Penova je bila vsa pretresena, ko je izvedela za obtožnico. »Menim, da hoče tožilstvo onemogočiti ljudem v Franciji, da bi glasovali tako, kot je njihova volja,« je dejala. Zlorabe evropskega denarja v Nacionalni fronti, kot se je prej imenoval Nacionalni zbor, so se dogajale med leti 2004 in 2016. Tožilstvo trdi, da so pomočniki delali izključno za stranko izven Evropskega parlamenta. Le Penova pa je prepričana, da je povsem nedolžna, ker lahko vsak evropski poslanec z denarjem, ki mu je na voljo, počne, kar hoče.

Priporočamo