Potem ko so v soboto za večino držav in ozemelj po svetu, tudi EU, začele veljati 10-odstotne dodatne carine na uvoz blaga v ZDA, so danes - ob polnoči po lokalnem času v Washingtonu - za izbrano skupino zunanjetrgovinskih partneric, ki po prepričanju ameriškega predsednika Donalda Trumpa in njegove administracije v zunanji trgovini najbolj izkoriščajo ZDA, začele veljati še dodatne višje carinske stopnje.

President Donald Trump speaks at the National Republican Congressional Committee (NRCC) dinner at the National Building Museum in Washington, Tuesday, April 8, 2025. (Pool via AP)

Trumpov ukrep z zvišanjem carin je svet pognal na rob trgovinske vojne. Foto: AP

Najvišje so ZDA uvedla za Kitajsko - po 20-odstotnih, uvedenih marca, bi se te danes morale zvišati še za 34 odstotkov, a ker se je Kitajska odzvala s 34-odstotnimi carinami na ameriško blago, jih je Trump dvignil še za 50 odstotkov. Skupno tako od danes znašajo kar 104 odstotke.

The "OOCL Rotterdam" is moored at the Long Beach Container Terminal, LBCT, in the Port of Long Beach, Calif., Tuesday, April 8, 2025. (AP Photo/Damian Dovarganes)

Kako bodo carine vplivale na evropsko izvozno gospodarstvo?

Ukrep je močno pretresel in osupel svet. Čeprav je Trump carine označil za vzajemne, se vrstijo opozorila, da nimajo ničesar z vzajemnostjo. Carinske stopnje so daleč od povprečnih carinskih stopenj na ameriški uvoz in predstavljajo preprosto delež primanjkljaja v blagovni menjavi ZDA s posamezno partnerico v skupnem uvozu iz te partnerice.

Kitajska obljublja odločen odgovor

Kitajska bo sprejela "odločne ukrepe" za zaščito lastnih interesov, so po uveljavitvi dodatnih ameriških carin na uvoz kitajskega blaga danes napovedali v Pekingu. Prepričani so, da lahko Kitajska trgovinski spor z ZDA reši prek "enakopravnega dialoga", izhaja iz bele knjige, ki jo je danes objavila kitajska tiskovna agencija Xinhua.

Tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Lin Jian je v današnjem odzivu na dodatne carine poudaril, da ima kitajsko ljudstvo neodtujljivo pravico do razvoja. "Še naprej bomo sprejemali odločne ukrepe za zaščito naših zakonitih pravic in interesov," je dejal po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

"Kitajska bo s trdno voljo in številnimi sredstvi odločno sprejela protiukrepe in se borila do konca, če bodo ZDA vztrajale pri nadaljnjem stopnjevanju gospodarskih in trgovinskih omejevalnih ukrepov," je Xinhua povzela sporočilo ministrstva.

EU predlaga carine na ameriško blago v višini okoli 20 milijard evrov

ZDA so doslej že uvedle tudi več t. i. sektorskih carin. Med drugim so tako sredi marca začele veljati 25-odstotne carine na uvoz jekla in aluminija, minuli teden pa dodatne 25-odstotne carine za avtomobile. Za to blago nove Trumpove carine ne veljajo. Prav tako za zdaj ne veljajo za farmacevtske izdelke, baker, čipe, les, zlato, energijo in nekatere rudnine, ki niso na voljo v ZDA.

- ilustrativna fotografijazdravila, farmacevtski izdelki, krema, kreme, izdelava zdravil, mazila- Lekarna UKC Ljubljana - dan odprtih vrat - predstavili način priprave zdravil in prostore lekarne, Zaloška 7   //FOTO: Tomaž Zajelšnik

Za farmacevtske izdelke iz EU ameriške carine ne veljajo. Foto: Tomaž Zajelšnik

O prvem naboru protiukrepov na dodatne carine na jeklo in aluminij bodo danes odločale članice EU. Evropska komisija predlaga do 25-odstotne dodatne carine na nabor kmetijskih in industrijskih izdelkov v vrednosti več kot 20 milijard evrov. Po današnjem odločanju bi del ukrepov začel veljati sredi aprila, del pa sredi maja.

Slovenija za enoten odziv Unije

Na slovenske gospodarskem ministrstvu ne napovedujejo, kako bo glede uvedbe carin za izdelke iz ZDA glasovala Slovenija. So pa spomnili, da država podpira prizadevanja evropske komisije in ceni, da v trenutnem položaju ni podlegla želji po prehitrem odzivu.

Priporočamo