Že tako zaostreni odnosi med ZDA in Mehiko zaradi trgovinskih napetosti se utegnejo še bolj zaostriti. ZDA namreč razmišljajo o napadih na mehiške narkokartele. To naj bi postal del prizadevanj za zajezitev njihove čezmejne trgovine z drogo na ameriških tleh. Po poročanju ameriških medijev so načrti administracije šele v zgodnji fazi. Premišljujejo, ali bi z droni napadli vodje narkokartelov in njihove logistične centre. Prav tako potekajo premisleki, da bi šest mehiških narkokartelov opredelili za teroristične organizacije.
»Ne strinjamo se s kakršnim koli posredovanjem ali z vmešavanjem,« je morebitno kršitev mehiškega zračnega prostora zavrnila mehiška predsednica Claudia Scheinbaum. Zatrdila je, da se bo Mehika na morebitno kršitev svoje ozemeljske celovitosti odzvala. Pravi, da Mehika z ZDA sodeluje pri varnostnih vprašanjih, a da država ne bo podrejena v teh pogovorih. Prepričana je tudi, da ZDA ne bodo izvedle napadov na narkokartele. Napadi na položaje v Mehiki brez odobritve mehiških oblasti bi sicer predstavljali kršitev ozemeljske suverenosti in mednarodnega prava.
Trump naj bi okrepil prelete
ZDA so sicer s svojimi droni že aktivne nad mehiškim ozemljem. Z njihovimi preleti so začele v času administracije Joeja Bidna. Z odobritvijo tamkajšnjih oblasti zbirajo obveščevalne informacije o narkokartelih. Pod administracijo Donalda Trumpa naj bi se število preletov ameriških dronov še okrepilo. Po ocenah nekaterih varnostnih strokovnjakov to pomeni, da ameriške varnostne agencije oblikujejo seznam potencialnih tarč.
Sheinbaumova vztraja, da napadi z droni na mehiškem ozemlju ne pridejo v poštev. »Čeprav ta zamisel ni bila uradno predlagana, smo jasno povedali, da ne bi rešila bistva problema. Kar resnično deluje, so stalna pozornost do temeljnih vzrokov, aretacije na podlagi obveščevalnih podatkov in preiskav, usklajevanje in ničelna toleranca do nekaznovanosti, je še povedala.