Na tiskovni konferenci v Beli hiši je Trump omilil svoj oster ton po tednih povračilnih ukrepov, zaradi katerih so se carine na kitajske izdelke povzpele na kar 145 odstotkov.

»145 odstotkov  je zelo visoko in na tej ravni ne bo ostalo,« je Trump dejal v odgovoru na vprašanja novinarjev v Ovalni pisarni. »Ne bodo niti približno tako visoke. Znatno se bodo zmanjšale, ukinili pa jih ne bomo.«

 

 

Trumpove izjave so sledile komentarjem finančnega ministra Scotta Bessenta, ki je  dejal, da trenutne tarife med ZDA in Kitajsko dejansko blokirajo trgovino med državama.

Bessent je na zasebni investicijski konferenci, ki jo je organiziral JP Morgan Chase, dejal, da meni, da je trgovinski konflikt s Kitajsko nevzdržen,  zato pričakuje, da se bo konflikt kmalu umiril, poroča CNN. Bessent je vlagateljem povedal, da je cilj uravnoteženje trgovinskih odnosov s Kitajsko. Njegove izjave pa so takoj vplivale na dogajanje na ameriški borzi, saj so vsi trije glavni ameriški borzni indeksi dosegli najvišje dnevne vrednosti.

Peking žogico potrpežljivo prepušča Trumpu

Kitajska že ves čas vztraja, da so vrata za pogovore odprta, a na enakopravni osnovi. To stališče je Peking ponovil tudi po novih Trumpovi napovedi znižanja carin. 

"Ne želimo se boriti, se pa boja ne bojimo," je na redni novinarski konferenci povedal uradni govorec kitajskega zunanjega ministrstva Guo Jiakun. Dodal je, da se je Kitajska pripravljena boriti do konca. So pa vrata za pogovore z največjim svetovnim gospodarstvom na stežaj odprta, je poudaril. Dodal pa je tudi, da se je Bela hiša poslovanja s Kitajsko lotila na napačen način: "Na eni strani govorijo, da želijo doseči dogovor s Kitajsko, na drugi strani pa vršijo izjemen pritisk". Peking ob tem izpostavlja, da v trgovinskih vojnah ni zmagovalcev. 

Optimizem trgov

Optimističen ton iz Washingtona se je razširil tudi na azijske trge: hongkonški Hang Seng se je zvišal za 2,5 odstotka, japonski Nikkei 225 za 2 odstotka, korejski Kospi pa za 1,5 odstotka.

ZDA in Kitajska, dve največji svetovni gospodarstvi, sta si doslej naložili rekordne carine, kar je pretreslo svetovne delniške trge, motilo dobavne verige in povečalo strah pred recesijo.

Kitajska je doslej ohranila ostro stališče in nadaljevala s protiukrepi: zvišala je carine na ameriško blago na 125 odstotkov, na seznam nezanesljivih subjektov dodaja vse več ameriških podjetij, omejila pa je tudi izvoz kritičnih mineralov, ki se uporabljajo pri proizvodnji iPhonov in vojaških sistemov. Kitajska je omejila tudi predvajanje hollywoodskih filmov v svojih kinodvoranah in vrnila dva Boeinga, ki sta bila namenjena kitajskim letalskim družbam.

Kljub trgovinskim napetostim je Trump večkrat zatrdil, da ima »zelo dober odnos« s kitajskim predsednikom Xi Jinpingom in da čaka na njegov odgovor. Po poročanju CNN Trumpova ekipa ne bo naredila prve poteze. Namesto pogajanj s Trumpom je Xi Jinping sprožil diplomatsko ofenzivo z drugimi trgovinskimi partnerji, da bi se uprl ameriškemu pritisku.

Trump je včeraj znova izrazil upanje na pogajanja s Xijem in napovedal spravljiv ton: »Ne, ne, zelo prijazni bomo. Zelo prijazni bomo in videli bomo, kaj se bo zgodilo,« je Trump odgovoril na vprašanje, ali bodo ZDA igrale ostro s Kitajsko ali Xijem in ali bo pandemija covida-19 omenjena v pogovorih. »Sčasoma se bodo morali dogovoriti. Sicer ne bodo mogli poslovati v ZDA, mi pa želimo, da so vključeni v naše poslovanje. Menim, da bomo skupaj živeli zelo srečno in sodelovali. Verjamem, da se bo vse zelo dobro izteklo,« je dodal.

Priporočamo