Po poročanju spletnega medija Politico je Trump na seji svoji ekipi povedal, da je milijarder pooblaščen, da priporoča odpuščanja in druge ukrepe, vendar jih ne sme uveljavljati. Poudaril je, da je pomembno znižati stroške, a tudi obdržati najboljše in najbolj produktivne ljudi. Dodal je, da bodo nadaljnji sestanki kabineta o uradu Doge potekali vsaka dva tedna.cNa seji vladnega kabineta je bil tudi Musk, ki se je s Trumpom strinjal, poroča ameriška televizija ABC.

»Doge je bil neverjeten uspeh in zdaj, ko imamo svoj kabinet, sem ministrom in vodstvu naročil, naj sodelujejo z Doge pri ukrepih za zmanjšanje stroškov in kadrovanju,« je kasneje objavil Trump na družbenem omrežju Truth Social. Ministrom je priporočil, naj pri odpuščanjih »uporabljajo skalpel in ne sekire«. Pozval jih je, naj zadržijo dobre delavce. Omemba skalpela je velik kontrast v primerjavi z »motorno žago za birokracijo«, s katero je Musk pred dnevi mahal na konferenci konservativnih politikov CPAC.

Repubolikanci se skrivajo pred nezadovoljnimi volilci

Odpuščanja javnih uslužbencev, ki je potekalo vsepovprek ter na ulico poslalo tudi ključne ljudi za skrb za jedrsko varnost in preprečevanje širjenja ptičje gripe, ki razsaja v ZDA, so med Američani vse bolj nepriljubljena. Prišlo je celo tako daleč, da so se republikanski politiki tudi zaradi te tematike pričeli izogibati srečanj s svojimi volilci.

Musk naj bi se pred dnevi kongresnim republikancem za zaprtimi vrati celo izgovarjal, da ni kriv za odpuščanja več tisoč zveznih uslužbencev, prekinitve financiranj in poskuse zapiranja vladnih agencij, ker naj bi te odločitve sprejemali ministri. Gre za še enega od primerov, ko Elon Musk in resnica ne hodita z roko v roki. Trump je milijarderju zaupal vodenje urada Doge, ki odpušča zaposlene in prekinja financiranje, pooblastila za takšne ukrepe pa je Musku konec februarja podelil z izvršnim ukazom.

Trump je na prvi javni seji svojega kabineta pred dnevi prisotne vprašal, če komu ni všeč, kar dela Musk: »Naj pove, da ga pošljem iz sobe.« Kot kaže, je zdaj popustil pritiskom kongresnikov in ministrov, da je Muska treba obvladati. Kongresni republikanci javno praviloma ne nasprotujejo Trumpu. Je pa to v torek na televiziji storil vodja senatne večine John Thune, ki je dejal, da morajo o odpuščanjih odločati ministri in ne Musk.

Priporočamo