Trije nekdanji zaporniki v Abu Graibu so tožili ameriško vojaško pogodbeno podjetje CACI s sedežem v Virginiji, ki je bil podizvajalec ameriške vojske. Porota je odločila, da je podjetje odgovorno za "mučenje, kruto, nečloveško ali ponižujoče ravnanje", ki so ga utrpeli trije Iračani med zasliševanji v Abu Graibu v letih 2003 in 2004.

Tožniki so vložili tožbo zaradi pretepanja, spolnih zlorab in drugih okrutnih postopkov, porota pa je vsakemu od njih prisodila po slabe tri milijone evrov odškodnine in še po 10 milijonov evrov kazenske odškodnine.

Podjetje CACI je sporočilo, da je zaradi odločitve porote razočarano in napovedalo pritožbo. Krivdo za zlorabe je podjetje pripisalo vojaškim policistom v zaporu Abu Graib in izpostavilo, da doslej noben uslužbenec podjetja še ni bil obtožen zlorab.

CACI je za sodelovanje pri zaslišanjih zapornikov od Pentagona prejel 30 milijonov evrov, je dejal odvetnik tožnikov Bahe Azmy.

Škandal z zlorabami v Abu Graibu, kamor so Američani med vojno v Iraku zapirali osumljence za teroristična dejanja, je močno odmeval ZDA in po svetu, potem ko je televizija CBS aprila 2004 objavila fotografije spornih postopkov.

Tožba je bila prvič vložena že leta 2008, vendar je CACI postopek zavlekel. Predsednik ZDA George Bush mlajši se je maja 2004 javno opravičil za zlorabe, nekaj vojakov je dobilo krajše zaporne kazni, nekaj častnikov pa so degradirali ali premestili.

V času ameriškega nadzora nad zaporom Abu Graib je tam umrlo več deset zapornikov.

Priporočamo