Medtem ko sta bivala in delala poskuse na mednarodni vesoljski postaji, so se na Zemlji o njima pisale zgodbe o tem, da sta »obtičala v vesolju«, predsednik Donald Trump je trdil, da je njegov predhodnik Joe Biden pozabil nanju, porajala so se vprašanja o odgovornosti za dogodke, ki so vrgli senco na Boeing in na ameriško vesoljsko agencijo Nasa, ki sodelujeta pri vesoljskih poletih s človeško posadko, podobno kot Nasa in Space X Elona Muska. Na vprašanja o vsem tem sta Williamsova in Wilmore odgovarjala na tiskovni konferenci, ki jo je organizirala Nasa.

"Moral bi zastaviti vprašanja, a jih nisem"

Starliner, s katerim sta poletela v vesolje, je imel težave s pogonskim sistemom, zato se je s postaje na Zemljo vrnil prazen, sama pa sta zelo dolgo čakala na alternativni prevoz in rotacijo na postaji. Kdo je torej kriv za to, da sta ostala na vesoljski postaji tako dolgo? »Kot poveljnik misije bi moral zastaviti nekatera vprašanja, pa jih nisem. Takrat nisem vedel, da bi jih moral. Če bi jih, bi odgovori lahko spremenili potek dogodkov. Lahko rečemo, da je to modrovanje za nazaj, a prst bom uperil vase, « je rekel Wilmore. »Je odgovoren Boeing? Je. Je odgovorna Nasa? Je. Vsi v hierarhiji od zgodaj navzdol smo odgovorni,« je dejal, dodal pa, da ne bi govoril o krivdi, saj mu beseda ni všeč. Izkušnjo bodo po njegovem uporabili pozitivno, za učenje. »Poleti v vesolje s človeško posadko so zahteven posel. Pot je vedno vijugasta, nikoli ravna. Čim manj ovinkov, tem boljše. Takšna bo potrebna, ko bomo zapustili nizko Zemljino orbito in šli na Luno in naprej,« pravi Wilmore.

Kot poveljnik misije bi moral zastaviti nekatera vprašanja, pa jih nisem. Takrat nisem vedel, da bi jih moral. Če bi jih, bi odgovori lahko spremenili potek dogodkov.

Butch Wilmore

Tako Wilmore kot Williamsova pa sta dejala, da bi s Starlinerjem še letela. »Plovilo je zelo zmogljivo, ima lastnosti, ki jih drugi nimajo,« pravi Williamsova, ki je prej v vesolje letela dvakrat, enkrat s space shuttlom in enkrat z ruskim sojuzom. Povedala sta, da bosta zdaj tesno sodelovala z Boeingovo ekipo, da se iz napak kaj naučijo in plovilo izboljšajo.

Pripravljeni na presenečenja

Sta res »obtičala« na postaji? Njuna odgovora sta bila nekoliko diplomatska, oba pa sta poudarila, da se astronavti pripravljajo na vrsto nepredvidljivih scenarijev in da vse nikoli ne gre po načrtih, zato je prilagajanje danemu položaju v opisu del in nalog. »Imeli smo načrt. Skrenil je daleč s poti. A pripravljamo na vrsto nepredvidljivih možnosti,« je dejal Wilmore. »Prišla sva pripravljena. In bila sva se pripravljena preusmeriti k drugim nalogam, vedoč da ogromna skupina ljudi na Zemlji nadzira ves program in ve, kateri čas je najboljši za vrnitev,« pa je dejala Sunita Williams. »Bilo je rahlo enkratno in veliko smo se naučili. Pomembno je vztrajati, izkoristiti nepričakovan razvoj dogodkov,« je dejala in dodala, da lahko iz vsega potegne tudi nasvet za mlade - denimo za učence na šoli v Needhamu v Massachusettsu, ki nosi njeno ime: »Tu se skriva sporočilo otrokom, ki mislijo, da je življenje ravna puščica do tistega, kar želiš početi. Včasih pelje pot do tja čez nekaj ovinkov levo in desno in na tej poti se morda odprejo še kakšna vrata.«

Astronauts Suni Williams, left, and Butch Wilmore pose for a photo at Johnson Space Center on Monday, March 31, 2025, in Houston. (AP Photo/Ashley Landis)

Astronavta Sunita Williams in Butch Wilmore Foto: AP

Kaj pa politične polemike na Zemlji? Trump je Bidnu očital, da je astronavta pustil v vesolju in da je sam rekel Musku, naj ju reši. »Politične debate do tja gor ne sežejo,« je rekel astronavt Nick Hague, ki sta mu Wilmore in Williamsova prijazno prepustila nehvaležen odgovor. »Delamo kot del mednarodne ekipe s šestimi centri za nadzor misije po vsem svetu v več jezikih... To je čarovnija vesoljskih poletov. Osredotočamo se na pozitivno, kar povezuje ljudi,« je rekel Hague, ki je priletel na vesoljsko postajo s plovilom Dragon, s katerim sta se vrnila Williamsova in Wilmore.

Izkušnje za Luno in naprej

Oba se zdaj s pomočjo skupine strokovnjakov za rehabilitacijo vračata v stare tirnice. »Neverjetno je, kako je človeško telo prilagodljivo, kako se živčni sistem in možgani en dan po vrnitvi na Zemljo aktivirajo, kako se telo zbudi,« je dejala Williamsova o vrnitvi in privajanju nazaj na zemeljsko gravitacijo. Wilmore je dejal, da sta tudi na vesoljski postaji ves čas intenzivno telovadila, da bi izgubila čim manj mišične in kostne mase. »Vse to je pomembno za kasneje, ko bomo šli dlje v vesolje,« je dejal.

Neverjetno je, kako je človeško telo prilagodljivo, kako se živčni sistem in možgani en dan po vrnitvi na Zemljo aktivirajo, kako se telo zbudi.

Sunita Williams

In kaj sta si najbolj zaželela ob vrnitvi? Na to je odgovorila Sunita Williams: »Hotela sem objeti moža in psa, v tem vrstnem redu. Hrana – želela sem si nekaj, kar me spominja na dom. Oče je bil vegetarijanec in pojedla sem topli sendvič s sirom, ki me spominja nanj.« Zdaj jo čakajo načrti, ki jih je kovala že za lani, misleč, da se vrne po dobrem tednu dni. To je opremljanje hiše in verjetno potovanja. Med prvimi cilji je Patagonija. 

 

 

Priporočamo