Srbski študenti, ki si že več kot pet mesecev prizadevajo uresničiti svoje zahteve po smrtonosni nesreči s porušenim nadstreškom v Novem Sadu, bodo spet na neuresničevanje njihovih zahtev opozarjali z akcijo v tujini. Potem ko so pred tedni prikolesarili v Strasbourg, bodo sedaj še izvedli dva tisoč kilometrov dolg tek v Bruselj.
Na pot se bo 16 študentov, ki se bodo izmenjevali na različnih etapah, podalo jutri. Na maratonski tek se bodo odpravili iz Novega Sada, pot pa jih bo spet vodila k evropskemu parlamentu. Tokrat nameravajo pot zaključiti v Bruslju 12. maja, tik preden bo o novem poročilu posebnega evropskega poročevalca Tonina Picule o stanju v Srbiji glasoval evropski parlament.
Danes se je nekaj študentov oglasilo v evropskem parlamentu v Bruslju, kjer so njihovim največjim podpornikom med evropskimi poslanci izročili vabila, da se udeležijo zaključka njihovega dva tisoč kilometrov dolgega teka v Bruselj. Med štirimi poslanci Zelenih, dveh iz vrst socialistov in demokratov (S&D) in liberalko (Prenovimo Evropo) so bili tudi trije slovenski evroposlanci: Matjaž Nemec, Irena Joveva in Vladimir Prebilič, ki so jim prišli izrazit podporo.
Lazar Miletić in Tamara Domanić sta jim v imenu gibanja Študenti v blokadi predstavila šest zahtev, ki so se dopolnile po zadnjih velikih protestih v Beogradu z zahtevo za razjasnitev uporabe zvočnega topa in odstopa odgovornih, ki so v bolnišnici zavračali ljudi, ki so prišli prosit za pomoč potem, ko so posumili, da so bili izpostavljeni zvočnemu topu. Kot so poudarili študentje, so vse njihove zahteve vprašanja socialne pravičnosti in nasploh enakopravne uporabe zakonov za vse državljane. Zakoni se ne uporabljajo enakopravno zaradi korupcije, so prepričani. »Korupcija je prisotna v zasebnem in javnem sektorju. Ko korupcija ubije šestnajst ljudi, moramo povleči črto,« je dejal Miletić.
Poslancem sta še pojasnila, da se nadaljuje blokada nacionalne RTV zaradi zahtev po pravičnem in objektivnem poročanju. Poslanci so jim po vrsti izražali podporo, posamezne pa je tudi zanimalo, kako jim lahko še pomagajo. A na pogosto politična vprašanja se študenti, ki želijo proteste še naprej ohraniti apolitične, niso odzivali.
Tako je neodgovorjeno ostalo vprašanje Vladimirja Prebiliča, ali bi podprli predlog evropskih poslancev glede zamrznitve evropske pomoči Srbiji. »Morda bi lahko kaj pomagalo,« je ocenjeval Miletić. Podobno nedorečen je bil tudi odgovor na vprašanje Matjaža Nemca, ali je nova vlada del rešitve ali del problema v Srbiji. »Upamo, da nam bo ta vlada pomagala, a o tem dvomimo,« je dejal Miletić, ki je vedno znova poudarjal, da študenti želijo izpolnitev svojih zahtev in uresničitev pravic.
Prebiliča je sicer zanimalo, ali bi jim lahko kako pomagali, ko pa jim ob izgubljenem letu grozi še izguba štipendij in mest v študentskih domovih. Odziv je bil kljubovalno realističen. »Zelo se zavedamo, da je naše akademsko leto izgubljeno. A dal bi tudi dve ali tri, da bi prišlo do sprememb. Kar lahko storite, je, da naše glasove naredite slišne,« je predlagal Miletić.
Evropska poslanka Irena Joveva podporo študentom razume kot postavljanje za evropske vrednote, ki jih zagovarja EU. Študentom je dejala, da jih občuduje, ker so borijo za evropske vrednote. »Pomembno je, da jim sporočimo, da niso sami in da to lahko stori vsaka evropska inštitucija, ne le evropski parlament,« je še dejala Joveva.