Raziskava, ki jo je opravil Amnesty International, je razkrila, da sta dve novinarki nagrajene srbske mreže preiskovalnih novinarjev in novinark BIRN prejeli spročila, prek katerih so skušali na njuna telefona naložiti vohunsko programsko opremo Pegasus. 

Novinarki sta na Viber prejeli spročilo z besedilom in povezavo. Ker sta obe posumili, da gre za poskus vdora, na povezavo nista kliknili in sta se namesto tega obrnili na Security Lab Amnesty International, kjer so s forenzično analizo potrdili sume. »Ugotovili smo, da so besedilna sporočila vključevala povezave na internetno stran s srbsko domeno, za katero smo z visoko gotovostjo ugotovili, da je povezana z vohunsko opremo Pegasus NSO skupine,« je dejala Donncha Ó Cearbhaill, vodja Security Lab Amnesty International. 

Pegasus je vohunska programska oprema, ki jo je razvilo izraelsko kibernetsko podjetje NSO Group. Zasnovana je tako, da se jo skrivoma in na daljavo namesti na mobilne telefone. Proizvajalec se hvali, da gre za izdelek, ki se uporablja v boju proti kriminalu in terorizmu, a praksa kaže drugače. Mnoge vlade po svetu so zasačili pri uporabi Pegasusa pri vohunjenju za novinarji, politični oporečniki in aktivisti. Prodajo licenc za uporabo sistema Pegasus mora odobriti izraelsko obrambno ministrstvo.

Sporočilo, ki ga je prejela ena od novinark, se je glasilo: »Ali imaš informacije, da bo on naslednji? Govori se nekaj popolnoma drugega.« Če bi kliknila na povezavo, ki je vodila na lažno tračarsko spletno stran, bi se na njen telefon naložila vohunska oprema Pegasus. 

Po navedbah Amnesty International kaže, da napade izvaja srbska državna služba. O svojih ugotovitvah so seznanili tudi skupino NSO, ki stoji za Pegasusuom. »Ne moremo komentirati posameznih obstoječih ali preteklih strank. Poleg tega je del naših pravil, da ne moremo razkriti nobenih informacij o tehničnih podrobnostih, uporabi ali zmožnostih naših izdelkov,« so se odzvali. 

Priporočamo