Protesti mladih Srbov se stopnjujejo. Potem ko so že nekaj časa blokirane fakultete vseh štirih velikih javnih univerz v Beogradu, Novem Sadu, Nišu in Kragujevcu (kar so tudi največja štiri srbska mesta), se jim pridružuje še vse več dijakov. Zaradi protestov se je tako delo ustavilo na najmanj desetih beograjskih gimnazijah ter še najmanj desetih gimnazijah in srednjih šolah v drugih mestih.
Zanimivo je, da je ministrstvo za izobraževanje vladi včeraj predlagalo, naj se počitnice za osnovne in srednje šole začno prej, in sicer prihodnji torek, 24. decembra, medtem ko je bilo prej predvideno, da se za večino začno 30. decembra. Člani Foruma beograjskih srednjih šol ocenjujejo, da bi bilo to nezakonito, saj da se šolski koledar lahko spremeni le v izjemnih primerih, in to s sklepom ministra. »Če se bo Slavica Đukić Dejanović tako odločila, pričakujemo, da bo tudi pojasnila razloge za to,« so zapisali.
Štiri zahteve
Očitno je, da oblasti ne najdejo načina, kako pomiriti mlade, ki so po zrušitvi nadstreška na novosadski železniški postaji prvega novembra začeli protestirati v okviru širše akcije Ustavi se, Srbija. Po napadu na študente Fakultete dramskih umetnosti v Beogradu v začetku decembra, za kar so okrivili izpostavo vladajoče Srbske napredne stranke, pa so se protesti zaostrili in sledila je blokada fakultet.
V tragediji v Novem Sadu je umrlo petnajst ljudi, zato v akciji protestniki za petnajst minut ustavijo promet, in sicer ob 11.52, ko se je zrušil nadstrešek. Študenti pa imajo tudi konkretne zahteve, in sicer javno objavo popolne dokumentacije o prenovi postaje pred nekaj leti, ki jo je izvajalo kitajsko podjetje China Railway International, umik vseh obtožb proti študentom, aretiranim med protesti, kazenski pregon napadalcev na študente in profesorje ter dvajset odstotkov več proračunskega denarja za materialne stroške javnih univerz. Predsednik Aleksandar Vučić je po uvodnih kritikah študentov obrnil ploščo in trdi, da so izpolnili vse zahteve študentov, ki pa to zanikajo. Doslej so zaradi zrušitve nadstreška aretirali trinajst oseb.
Izjava Đokovića
Študenti in dijaki medtem dobivajo podporo najrazličnejših organizacij in posameznikov, od neodvisnih sindikatov do združenja menedžerjev. Danes bodo solidarnostno protestirali zagrebški študenti. Iz sveta športa – kar je v Srbiji še posebej odmevno – se je po podpori več vidnih, večinoma bivših nogometašev in košarkarjev ter drugih (Dejan Bodiroga, Nemanja Vidić, Vladimir Štimac ...) oglasil najbolj pričakovani, tenisač Novak Đoković. Včeraj je zapisal: »Kot nekdo, ki globoko verjame v moč mladih in njihovo željo po boljši prihodnosti, menim, da je pomembno slišati njihov glas. Srbija ima ogromen potencial, izobražena mladina pa je njena največja moč. Mi vsi potrebujemo razumevanje in spoštovanje. Z vami, Novak.« Večina je bila zadovoljna, nekateri pa so dejali, da bi lahko bil bolj konkreten.