Guzelj, ki, kot piše, že več kot 30 let dopustuje na Jadranu, 26 let pa jadra, opaža, da nekateri Hrvati radi iščejo krivca v Slovencih, namesto da bi se vprašali, kdo je dejansko odgovoren za nastale razmere.
"Kako smo lahko Slovenci krivi za vaš 'čudaški zakon'?" se sprašuje in dodaja, da ima dovoljenje za ribolov že več kot 20 let, a je v tem času ujel zgolj eno kirnjo, pa še to pred leti na Pelješcu.
Po njegovem mnenju je absurdno, da so slovenski ribiči dobili sloves "krvnikov Jadrana", medtem ko se na hrvaških tržnicah povsem odkrito prodajajo prepovedane školjke.
"Kdo prodaja, kdo kupuje?"
Guzelj opozarja tudi na problem nezakonite prodaje zemljišč in črnih gradenj. Poudarja, da Slovenci ne bi mogli kupiti zemljišč, če jim jih Hrvati ne bi prodali.
"To je tako, kot da bi želeli ustaviti trgovino z drogami in bi kaznovali le odvisnike, ne pa tistih, ki drogo prodajajo," pravi.
Tudi pri ribolovu Guzelj vidi dvojna merila: "Na tržnici v Zadru mi je prodajalka školjk ponujala prepovedane morske dateljne – kaj pa dela inšpekcija?"
"Slovenci vlagamo, a nas ne cenite"
Kot dolgoletni ljubitelj Jadrana Guzelj opozarja, da Slovenci niso zgolj turisti, temveč tudi veliki vlagatelji v hrvaški turizem. Sam vsako leto na Hrvaškem plača od 8.000 do 10.000 evrov za priveze, storitve in turistične takse, a ima občutek, da so Slovenci kljub temu pogosto nezaželeni.
Mnogi njegovi kolegi so se zato odločili za italijansko obalo, kjer je sicer morje manj privlačno, a so pogoji uporabniku prijaznejši. Za konec Guzelj poudarja, da Slovenci niso sovražniki Jadrana, temveč njegovi redni obiskovalci in podporniki. Hrvate poziva k pravični obravnavi in opozarja, da jih stalno iskanje krivde v Slovencih lahko na koncu le odvrne od Hrvaške.
"Podpiram vaša prizadevanja za čist Jadran, a ne morete kriviti Slovencev za vse," zaključuje.
Na Hrvaškem je največ prahu dvignil del Pravilnika, ki se nanaša na označevanje in dovoljeno količino ulova pri športnem in rekreacijskem ribolovu na morju. Peti odstavek 10. člena so označili za ''nedvomno najbolj absurdno določbo.'' Določa namreč največje število živali, ki jih lahko na dan ujame ribič. Ta točka de facto pomeni prepoved športnega in rekreacijskega ribolova, so prepričani na portalu morski.hr.