V eksploziji in neposredno po njej je umrlo okoli 30 ljudi, večinoma delavcev elektrarne in gasilcev. V naslednjih letih pa je zaradi posledic izpostavljenosti radioaktivnemu sevanju umrlo več kot 4000 ljudi, predvsem zaradi različnih oblik raka.

Černobilsko elektrarno so zgradili leta 1970. Sovjetska zveza je takrat že upravljala z več jedrskimi objekti, ki so z energijo oskrbovali milijone ljudi. Za varnost je bilo ključno, da v primeru zaustavitve reaktorja sistemi za hlajenje delujejo nemoteno.

Tragedija, ki se je začela s preprostim testom

Rezervni generatorji so potrebovali 60 sekund za zagon, v tem času pa ni bilo sistema, ki bi hladil reaktor. S testom, ki so ga izvajali 25. in 26. aprila, naj bi preverili, ali lahko sistem premosti to kritično obdobje. Vendar pa nočna ekipa, ki ni bila ustrezno seznanjena s postopki, ni zmogla preprečiti katastrofe.

Ko se je začela sproščati ogromna količina energije, so aktivirali vse kontrolne palice za zaustavitev reakcije – a zaradi napake v zasnovi reaktorja je to povzročilo nasproten učinek: eksplozijo.

** FILE ** The old control room is shown inside reactor No.4 in the Chernobyl nuclear power plant in this Nov.10, 2000, file photo. This is the location where Soviet engineers flipped a power switch on April 26, 1986, and two explosions followed one after another immediately, sending radioactive clouds thoughout most of Europe, causing the world's worst nuclear accident. (AP Photo/Efrem Lukatsky, file)

Nadzorna soba, kjer so naredili usodno napako. Foto: AP

Evakuacija Pripjata in poskusi prikrivanja nesreče

Eksplozija je uničila streho reaktorja in povzročila velik požar. Pripjata, mesta v neposredni bližini, kjer je živelo okoli 50.000 prebivalcev, niso takoj evakuirali, temveč šele naslednji dan, z izgovorom, da se bodo lahko kmalu vrnili – mesto je zapuščeno še danes.

Sovjetsko vodstvo se je bolj kot z reševanjem prebivalcev ukvarjalo s prikrivanjem nesreče pred svetovno javnostjo. Telefonske povezave so bile prekinjene, gasilci, ki so pogasili požar, pa so delali brez zaščitne opreme. Mnogi so umrli v dneh po nesreči.

Svet je izvedel za nesrečo šele 28. aprila, ko so v švedski elektrarni Forsmark zaznali nenavadno visoke ravni sevanja.

FILE - This April 1986 aerial file photo shows the Chernobyl nuclear power plant, the site of the world's worst nuclear accident, as made two to three days after the explosion in Chernobyl, Ukraine. Japan raised the crisis level at its crippled nuclear plant Tuesday April 12, 2011, to a severity on par with the 1986 Chernobyl disaster, citing high overall radiation leaks that have contaminated the air, tap water, vegetables and seawater. Japanese nuclear regulators said they raised the rating from 5 to 7 _ the highest level on an international scale of nuclear accidents overseen by the International Atomic Energy Agency _ after new assessments of radiation leaks from the Fukushima Dai-ichi plant since it was disabled by the March 11 tsunami. (AP Photo/File)

Fotografija, posneta nekaj dni po nesreči. Foto: AP

Ukrepi za omejitev škode

Po pogasitvi požara se je pojavila grožnja, da bi se radioaktivni material odtekel skozi cementna tla in onesnažil podtalnico. Sovjetske oblasti so ukazale izkop tunela pod reaktorjem, kjer naj bi postavili hladilne naprave. Na srečo se material ni prebil skozi temelje.

Dekontaminacija in zbiranje radioaktivnih ostankov sta trajala več tednov. Kasneje so reaktor prekrili z jekleno konstrukcijo, da bi sevanje omejili.

Vpliv katastrofe na svetovno politiko

Katastrofa v Černobilu je sprožila globalni premislek o jedrski energiji. V Italiji in na Švedskem so po referendumih začeli postopno zapirati jedrske elektrarne. Nemčija je po nesreči v Fukušimi leta 2011 dokončno obrnila hrbet jedrski energiji.

Francija, Belgija in Slovaška pa še vedno močno stavijo na jedrsko energijo predvsem zaradi zmanjšanja emisij toplogrednih plinov.

Mesto Pripjat in njegova okolica ostajata neposeljena. Ocenjujejo, da bo trajalo več sto do več tisoč let, da bo območje popolnoma dekontaminirano.

Priporočamo