Na vprašanje, ali niso carine, ki bodo po splošnem pričakovanju škodovale ekonomijam članic in s tem njihovim zmožnostim višanja izdatkov za obrambo, še kako povezane z aktualnimi razpravami v Natu, je odvrnil, da se vedno lahko pojavi nek razlog, da ni denarja, na katerega si računal, najsi je to inflacija, nižja gospodarska rast ali kaj tretjega. »Naloga politikov je, da s tem upravljajo. In to tudi počno,« je rekel Rutte.

Pri tem pa 2. člen severnoatlantske pogodbe, ki je bila podpisana  prav na dan Ruttejeve tiskovne konference pred 76 leti in s katero je bil Nato ustanovljen, navaja: »Članice si bodo prizadevale odpraviti konflikte med njihovimi ekonomskimi politikami in bodo spodbujale medsebojno gospodarsko sodelovanje«. Na vprašanje, ali ameriške carine torej kršijo pogodbo, je Rutte odgovoril nikalno: »Mislim, da ne. V preteklosti smo že videli različne poglede, prepire o carinah.«

ZDA ostajajo zavezane Natu

Rutte je na vrsto vprašanj o zavezanosti ZDA zvezi Nato dejal, da je to potrdil tudi sam ameriški zunanji minister Marco Rubio, ki se je prvič udeležil zasedanja zunanjih ministrov. Res pa je, da Washington od evropskih zaveznic in Kanade pričakuje večjo vlogo pri odgovornosti za varnost in večjo porabo za obrambo, je dejal, kar pa se že dogaja. »Ne skrbi me, da ZDA zapuščajo Nato. Ni tako. Toda lahko to rečem jaz, minister Rubio ali predsednik Trump, pa se bodo o tem še vedno pojavljala razmišljanja,« je dejal Rutte.

V obrambo bomo investirali več. Mnogo več. Vrsta zaveznic je s tem že začela. Več bomo proizvajali in hitreje.

Mark Rutte, generalni sekretar zavezništva

Očitno pa se bo prihodnji teden prvič zgodilo, da se ameriški obrambni minister ne bo udeležil zasedanje koalicije za pomoč Ukrajini, v kateri je 50 držav in je nastala prav na pobudo ZDA v času Bidnove vlade. Vsa zasedanja koalicije je do prihoda Donalda Trumpa v Belo hišo vodil ameriški minister. Zdajšnji obrambni minister Pete Hegseth se je prejšnji mesec udeležil zasedanja, a ga ni vodil, zdaj pa ne bo sodeloval niti virtualno, na daljavo, je prvi poročal Defense News.

Kitajska bi lahko dobila "ideje"

Rutte je o tem dejal, da Rusija za Nato ostaja dolgoročna največja grožnja. »Nihče ni naiven,« je dejal. Dodal je, da ni odstopanj od zaveze, da je Ukrajina dolgoročno na poti k članstvu v zavezništvu, pa tudi, da dogajanje v Ukrajini skrbno spremlja Kitajska, ki bi po njegovem lahko dobila »ideje« v svoji soseščini, če Moskva iz vojne izide kot zmagovalka.

Glede porabe za obrambo, ki jo zdaj evropske članice občutno povečujejo, pa je dejal, da so to pravi koraki in da se bo to nadaljevalo v več pogledih. »V obrambo bomo investirali več. Mnogo več. Vrsta zaveznic je s tem že začela. Več bomo proizvajali in hitreje. In zmanjšali bomo birokratske ovire učinkoviti vojaški proizvodnji, s katero bo zavezništvo okrepilo obrambne zmogljivosti,« je dejal Rutte. 

Priporočamo