Najmanj 250.000 vernikov in drugih z vsega sveta, katerih src se je dotaknil papež Frančišek, pričakujejo na papeževem pogrebu. Med njimi bo vsaj 130 tujih političnih delegacij, približno 50 voditeljev držav oziroma vlad – Slovenijo bosta zastopala predsednica države Nataša Pirc Musar in predsednik vlade Robert Golob – in deset monarhov. Z vsega sveta bodo prišli tudi predstavniki Katoliške cerkev in drugih cerkva, v imenu Slovenske škofovske konference njen predsednik, novomeški škof dr. Andrej Saje.
Za varnost in red bo skrbelo na stotine predstavnikov policije, specialnih enot in ostrostrelcev, karabinjerji, varnostne službe, gasilci, civilna zaščita, redarji, prostovoljci, zdravstvene ekipe, menda celo psihološke enote za obvladovanje množic (če bi prišlo do kakšnega incidenta) … Italijanske oblasti so po poročanju rimskega dnevnika La Repubblica uvedle izredne varnostne ukrepe (z zračnim nadzorom s posebnimi protidronskimi enotami, patruljami na tleh in nadzorom podzemlja, rečna policija pa nadzira tudi del reke Tibere) tako za varovanje visokih gostov kot za zagotavljanje mirnega in dostojnega poteka obreda. Množice vernikov morajo sicer že več dni ob vstopu na območje Trga svetega Petra skozi posebne, dodatne nadzorne točke z detektorji kovin. Tisti, ki se ne bodo prebili do trga, bodo dogodek lahko spremljali na velikih zaslonih, ki bodo postavljeni tudi v Rimu po mestnih trgih.
Kje bosta sedela Donald in Melania Trump?
Visoki gosti bodo morali obvezno upoštevati stroga pravila oblačenja. Moški bodo morali nositi temno obleko s črno kravato in prav tako črnim gumbom na levem ovratniku jakne, ženske pa dolgo črno obleko, rokavice in temno tančico. Kar precej pozornosti vzbuja sedežni red, o katerem odloča protokol Svetega sedeža. Glede na zapletene geopolitične razmere, zavezništva in nasprotja sestava ni lahka naloga. Kriterij je abecedni red držav v francoskem jeziku, poleg tega pa tudi pomembnost vodje delegacije vsake države. Prva vrsta na desni strani trga – na levi bodo kardinali – bo sicer rezervirana za predstavnike Italije in Argentine. Za njimi bodo kronane glave, in sicer najprej člani katoliških kraljevih družin in nato še drugi, med njimi princ William, španski kralj Filip VI. in kraljica Letizia ter monaški princ Albert z ženo Charlène.
Abecedni vrstni red pomeni, da bi ameriški predsednik Donald Trump s soprogo Melanio lahko sedel med afriškima državama Esvatini in Etiopijo (Združene države Ameriške so po francosko États-Unis), a bomo videli, ali bo res tako. Blizu naj bi sedel tudi francoski predsednik Emmanuel Macron, malo dlje pa ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Sprva se je sicer omenjalo možnost, da bi se Trump ob robu dogodka srečal z ukrajinskim predsednikom in predsednico evropske komisije Ursulo von der Leyen, a po zadnjih informacijah v njegovem uradnem urniku niso predvidena srečanja. Med odsotnimi bosta Vladimir Putin in izraelski premier Benjamin Netanjahu.
In zadnji bodo prvi
Po pogrebni maši, ki jo bo daroval kardinal Giovanni Battista Re, dekan kardinalskega zbora, bo iz Vatikana skozi srce Rima po šestkilometrski poti krenila preprosta pogrebna povorka, ki bo potekala počasi, tako da se bodo lahko ljudje izza ograj poslovili od pokojnega papeža, ki ga bodo do njemu posebej ljube bazilike Marije Snežne (Santa Mara Maggiore) prepeljali v pogrebnem vozilu. Spremljal ga bo majhen sprevod družinskih članov, najožjih sodelavcev in nekaj kardinalov v avtomobilih. To bo prva takšna pot v sodobni zgodovini Cerkve, poroča La Repubblica.
Preden bo položen k zadnjemu počitku, ga bo na stopnicah bazilike pričakala skupina ljudi z družbenega roba, do katerih je papež gojil posebno naklonjenost. Njegov celoten pontifikat je bil prežet skrbjo za revne – ne v besedah, temveč dejanjih. »Tam bodo migranti, brezdomci, revni, transosebe in zaporniki, ki jih je papež srečal v različnih trenutkih svojega pontifikata. Približno štirideset jih bo, vsak s svojo zgodbo, vsak z belo vrtnico – rožo, ki jo je imel papež zelo rad,« je povedal škof Benoni Ambarus, delegat italijanske škofovske konference za karitativno dejavnost. »To je ganljiva odločitev – papeža bodo sprejeli Mati, ki jo je neizmerno ljubil (Salus populi romani), in njegovi najljubši otroci, ki ga bodo obkrožili na njegovem zadnjem koraku. Resnično nekaj lepega …« je dejal škof. Gre za globoko simbolično gesto, saj bo za predstavnike družbeno najranljivejših, ki so najpogosteje zadnji, tokrat biti »zadnji« poseben privilegij, v duhu Jezusovega evangeljskega sporočila »mnogi, ki so prvi, bodo zadnji, in zadnji bodo prvi«. Sam pokop bo zasebne narave, brez televizijskih kamer in fotoaparatov, tudi brez vsakršnih visokih političnih gostov.
Papež bo počival blizu ikone, ki jo je tako častil
Papeževo truplo bo, kot si je želel, pokopano v niši v stranski ladji med Pavlinsko kapelo (kjer je marijanska ikona Salus popolu romani) in kapelo Sforza. Tisti, ki smo že v torek v baziliki ugibali, da bo papežev grob na mestu, ki so ga obdajale lesene deske, se nismo zmotili.