Kandidat za obrambnega ministra je namreč Pete Hegseth. Kritiki mu očitajo pomanjkanje vodstvenih izkušenj v politiki, ki jih praktično nima, namenjeno pa mu je vodenje Pentagona s skoraj 900 milijardami dolarjev proračuna in več kot 1,3 milijona vojaki.
Nekateri republikanski senatorji pa imajo še več pomislekov zaradi obtožb na njegov račun o finančnih nepravilnosti med vodenjem veteranske organizacije, o prekomernem uživanju alkohola ter o spolnem napadu leta 2017. Odmevni so bili tudi njegovi komentarji, da ženske ne bi smele sodelovati v vojaških bojnih operacijah, ker da so moteč dejavnik.
Kandidati za potrditev potrebujejo najprej večinsko podporo v pristojnem odboru senata, v primeru Hegsetha torej v odboru za oborožene sile, in nato pred vsem senatom. Pričakovati je, da bodo demokrati proti njegovemu imenovanju, zato je njegova naloga prepričati republikance, ki imajo pomisleke. Položaj obrambnega ministra sicer šteje za enega štirih najpomembnejši v vladi, skupaj z zunanjim, pravosodnim in finančnim.
In vsi kandidati za te položaje bodo na vrsti v teh dneh. Razpored zaslišanj v pristojnih senatnih odborih je zaenkrat takšen:
Torek: Pete Hegseth, obrambno ministrstvo, Doug Collins, ministrstvo za veterane.
Sreda: Marco Rubio, zunanje ministrstvo, Pat Bondi, pravosodno ministrstvo, Kristi Noem, ministrstvo za domovinsko varnost, John Ratcliffe, direktor Cie, Chris Wright, ministrstvo za energetiko, Sean Duffy, ministrstvo za promet.
Četrtek: Scott Bessent, finančno ministrstvo, Lee Zeldin, agencija za varovanje okolja, Eric Turner, ministrstvo za stanovanjsko politiko in urbani razvoj, Doug Burgum, notranje ministrstvo (slednje v ZDA skrbi za upravljanje z zemljišči in naravnimi viri v državni lasti).
Med imeni, ki so dvignili nekaj prahu, sta tudi kandidata za vodenje FBI Kash Patel in ministrstva za zdravje Robert F. Kennedy mlajši ter kandidatki za direktorico za obveščevalno dejavnost Tulsi Gabbard in kandidatka za veleposlanico pri OZN Eliase Stefanik. Datum njihovih zaslišanj še ni znan.