Londonski obisk Ursule von der Leyen z dnevnim redom, ki je vseboval krepitev sodelovanja na številnih področjih, je bil samo ogrevanje za 19. maj, ko bo britanski premier Keir Starmer gostil prvi pobrexitski vrh Združenega kraljestva in Evropske unije, to pa naj bi postal redni letni dogodek. »Želimo si ponastaviti in izboljšati odnose z Evropo,« pravi Starmer in ocenjuje, da so zadnji trije, štirje meseci (odkar je v ZDA na oblasti Donald Trump) pokazali, da je to nujno, posebej ko gre za varnost in obrambo. »Priznati si moramo, da vstopamo v novo obdobje, ko bodo morali vsi Evropejci okrepiti varnost in obrambo … Okrepiti moramo tudi trgovinsko in ekonomsko sodelovanje. Upam, da bo majski vrh mejnik,« je dejal Starmer z besedami, ki niso bile ravno glasba za zagovornike izstopa iz EU. Ti se vse bolj razburjajo zaradi premierjevega vnovičnega zbliževanja z EU in mu očitajo, da s tem ogroža nastanek trgovinskega sporazuma z ZDA.

Ekonomski realisti jim odgovarjajo, naj se nehajo pretvarjati, da bi trgovinski sporazum z ZDA prinesel velike koristi, sploh ob napovedih Mednarodnega denarnega sklada, da bo Trump s trgovinsko vojno znatno zmanjšal gospodarsko rast v ZDA in po svetu ter samo ameriško ekonomijo letos prikrajšal za 1000 milijard dolarjev. Starmer vztrajno ponavlja, da se Britaniji ni treba odločati med Ameriko in Evropo, mnogi pa menijo, da z iskanjem pozitivnih dogovorov z obema stranema hkrati poskuša nekaj nemogočega.

Laskave besede za revijo Time

Pred obiskom von der Leynove pa je Starmer dosegel veliko nepričakovano javnomnenjsko zmago. Za ameriško revijo Time, ki je Starmerja nominirala na seznam najvplivnejših Zemljanov, je predsednica evropske komisije spisala njegovo predstavitev. Hvalila je predanost in trdna načela nekdanjega direktorja državnega tožilstva, odlikovanega z viteškim naslovom sir, ki se je prelevil v politika in julija lani postal premier. »V svoji karieri si je prizadeval zaščititi vrednote pravičnosti in demokracije. Postavil se je celo proti vladi Vladimirja Putina, ko je (kot odvetnik) zastopal vdovo umorjenega kritika Kremlja Aleksandra Litvinenka. Načelnost ga je pripeljala do premierskega položaja. Nikjer to ni bolj jasno kot v njegovi neomajni podpori suvereni in demokratični Ukrajini,« piše von der Leynova, ki ga hvali tudi za prispevek pri gradnji nove varnostne arhitekture. Doma o vsem tem niso tako prepričani, saj bo po zadnjih anketah sodeč na majskih lokalnih volitvah zmagala desničarska stranka Reformirajmo Združeno kraljestvo evrofoba Nigela Faragea. 

Priporočamo