"Vsa industrijska podjetja so zaprta z izjemo tistih, ki se ukvarjajo s proizvodnjo hrane. Prioriteta je zagotavljanje prehranske varnosti v Pridnestrski republiki," je za lokalni novičarski kanal povedal Sergej Obolonik, prvi namestnik predsednika vlade v proruski regiji, ki se je ločila od Moldavije. »Prezgodaj je presojati, kako se bodo razmere razvijale. Problem je tako obsežen, da bodo, če ga ne bomo dolgoročno rešili, težave nepopravljive. Nekatere industrije ne bo več," je še dejal Obolonik.

Ukrajinci niso podaljšali pogodbe z Rusi

Ukrajina je do konca leta 2024 dovolila Rusiji, da kljub vojni še naprej transportira plin po plinovodih na njenem ozemlju, saj je s pristojbinami na ta račun zaslužila do milijardo evrov na leto. Toda Kijev ni želel podaljšati petletnega dogovora, ki se je iztekel v sredo. Evropski kupci plina, kot sta Slovaška in Avstrija, so se na prekinitev pripravili tako, da so zagotovili alternativne dobave ali pa iščejo druge poti do ruskega plina. Pridnestrje pa ima zaenkrat povezavo do plina le z romunske oz. ukrajinske strani. 

Ljudje naj se skupaj grejejo v eni sobi

Lokalno energetsko podjetje je v sredo gospodinjstvom izključilo ogrevanje in toplo vodo ter družine pozvalo, naj se grejejo tako, da se zberejo v eni sobi, okna prekrijejo z zavesami ali odejami in uporabljajo električne grelnike. Vodja proruske Pridnestrske republike Vadim Krasnoselski je dejal, da ima regija zaloge plina, ki bi lahko zadostile za deset dni omejene uporabe v severnih delih in dvakrat dlje na jugu. Povedal je, da je glavna elektrarna prešla s plina na premog in naj bi januarja in februarja lahko oskrbovala prebivalce z elektriko. 

Plin dobivali praktično zastonj

Rusija je črpala okoli dve milijardi kubičnih metrov plina na leto v Pridnestrje - vključno z elektrarno, ki je zagotavljala energijo tudi za celotno Moldavijo, državo z 2,5 milijona prebivalcev, ki se želi pridružiti Evropski uniji. Moldavija ima dolgo zgodovino sporov glede zapadlih plačil plina in napetih odnosov z Rusijo. Moldavsko nacionalno plinsko podjetje Moldovagaz je sicer pripravljeno pomagati pri dobavi plina v separatistično regijo, a bi ga bilo treba plačati po tržni ceni. V Pridnestrju naj bi namreč do zdaj po tihem dogovoru z Moskvo plin dobivali skoraj zastonj.

Več o Pridnestrski republiki

Pridnestrje oz. Pridnestrska republika je regija s 450 tisoč prebivalci na vzhodu Moldavije, glavno mesto je Tiraspol. Po razpadu Sovjetske zveze leta 1990 se je regija odcepila od Moldavije in od takrat deluje kot de facto samostojna država s svojo ustavo, parlamentom, vojsko, poštnim sistemom. Mednarodno odcepljene regije politično nihče ne priznava, čeprav jo podpira Rusija. Tam je nameščenih tudi tudi 1500 ruskih vojakov, zato se pojavljajo ugibanja, ali bo Rusija regijo kmalu priključila svoji federaciji.

Priporočamo