Trumpove carine bodo po ocenah Mednarodnega denarnega sklada (IMF), Svetovne trgovinske organizacije (WTO) in drugih oklestile letošnjo svetovno gospodarsko rast, hkrati pa bi dolgoročno lahko predstavljale priložnost za EU. "Države se postavljajo kar v vrsto, da bi sodelovale z nami," je za Politico povedala predsednica evropske komisije Ursula von der Leyen.

Zanimanje za nove trgovinske dogovore ne prihaja le iz tujine, temveč je zavedanje o geopolitičnem pomenu vse večje tudi med bolj zadržanimi članicami unije.

"Imamo proste trgovce, Švedsko, nordijske, baltske države. Imamo nekatere protekcionistične države. In potem imamo nekaj 'nihajočih' držav v sredini. In mnoge od teh 'nihajočih' držav se dejansko premikajo v našo smer," je za Politico ob robu nedavnega srečanja ministrov EU za trgovino v Luksemburgu dejal švedski minister za trgovino Benjamin Dousa. "Med državami članicami obstaja občutek nujnosti, da moramo odpreti nove trgovinske poti, podpisati moramo nove prostotrgovinske sporazume," je še dejal.

Načrtovani že več dogovorov

To se kaže tudi v praksi. Bruselj je zaključil desetletja dolga pogajanja z južnoameriškim blokom Mercosur ter z Mehiko in Švico. Ponovno je sprožil pogajanja z Malezijo in začel pogovore z Združenimi arabskimi emirati (ZAE).

Von der Leyenova je obljubila, da bo letos sklenila izjemno zahteven prostotrgovinski sporazum z Indijo, želi pa raziskati tudi možnosti za "tesnejše sodelovanje" s članicami Celovitega in progresivnega sporazuma za transpacifiško partnerstvo (CPTPP). Gre za blok, povezan s prostotrgovinskim sporazumom, ki vključuje ducat držav iz indo-pacifiške regije, nedavno pa se mu je pridružilo tudi Združeno kraljestvo.

Splošne volitve v Avstraliji, predvidene za 3. maj, bi znale odpreti tudi vrata za nov poskus sklenitve trgovinskega sporazuma z EU, potem ko so pogajanja konec leta 2023 propadla v sklepni fazi.

"Trumpova politika bo vse pripravila do tega, da pristanejo na razvoj trgovinskih odnosov s preostalim svetom in tako dodatno povečajo število prostotrgovinskih sporazumov," je za Politico povedal Jean-Luc Demarty, ki je vodil urad evropske komisije za trgovino med prvo Trumpovo administracijo.

Priporočamo