Kot poroča Sky News, se je dron pojavil nad območjem prepovedi letenja, prestregel pa ga je sistem radiofrekvenčnega zaznavanja. Neposrednih očividcev ni bilo, a analize frekvenc so pokazale, da gre za napravo ruske izdelave. Preiskovalci ugotavljajo, da je bil krmiljen iz bližine – največ nekaj deset kilometrov od lokacije.
Zakaj je to zaskrbljujoče?
JRC v Ispri je tretje največje raziskovalno središče Evropske komisije za Brusljem in Luksemburgom ter eden vodilnih evropskih raziskovalnih kampusov, ki vključuje številne visokotehnološke laboratorije.
Še bolj skrb vzbujajoče pa je, da je v neposredni bližini italijansko obrambno podjetje Leonardo, eno ključnih podjetij evropske obrambne industrije, prav tako pa je le 60 kilometrov stran operativni štab Natovega poveljstva. Južneje, v mestu Pavia, pa se nahaja raziskovalni center za jedrsko energijo.
Kdo stoji za tem?
Italijanske oblasti preiskujejo možnost, da bi za incidentom lahko stale proruske skupine, saj so v pokrajini Varese, kjer je dron najverjetneje vzletel, že zasledili prorusko usmerjene posameznike, ki so tudi javno izražali svoja stališča.
Kaj sledi?
Tožilstvo v Milanu je zahtevalo dokaze od italijanskega letalstva in podjetja ENAV (upravljavca zračnega prometa), da bi ugotovili izvor drona. Če se potrdi, da je šlo za vohunsko operacijo, bi lahko odgovornim prisodili najmanj 15 let zapora, v primeru, da bi šlo za dejavnost v interesu države v vojni z Italijo, pa bi bila možna tudi dosmrtna kazen.