Justin Trudeau, ki kot premier že več kot devet let vodi Kanado, je napovedal svoj odstop. »Kljub vsem prizadevanjem je delo parlamenta ohromljeno (…) Zato nameravam odstopiti kot voditelj stranke in kot premier, takoj ko bo stranka izbrala novega voditelja,« je dejal in dodal: »Ta država potrebuje dobro izbiro na naslednjih volitvah in jasno mi je, da ne morem biti najboljša opcija za letošnje volitve, če se bom moral spopadati z nasprotniki v svoji stranki.« Njegov odstop je pričakovan, ker ni želel, da bi ga odstavili na jutrišnjem izrednem vrhu stranke. Trudeau je še sporočil, da parlament ne bo zasedal do 24. marca.
Najnižja podpora v sto letih
Najbrž bo sicer še nekaj mesecev vodil vlado in stranko, saj bosta organizacija strankinih volitev in predstavitev kandidatov trajali nekaj časa. A na letošnjih parlamentarnih volitvah 53-letni Trudeau ne bo več vodil Liberalne stranke in ne bo znova kandidat za premierja. Redne bi bile oktobra, a če bo izglasovana nezaupnica vladi (kar ne bo mogoče do 24. marca), bi lahko že prej imeli predčasne.
Po zadnji anketi Liberalno stranko, ki je pod Trudeaujem med drugim legalizirala marihuano, uvedla medicinsko pomoč pri umiranju ter ogljični davek, podpira le še 16 odstotkov Kanadčanov, kar je dvakrat manj kot na volitvah septembra 2021 in najmanj v zadnjih sto letih. Tako se bodo najbrž letos, po skoraj desetih letih ždenja v opoziciji, na oblast vrnili konservativci, ki jim zadnje ankete kažejo okoli 45 odstotkov podpore.
Notranja opozicija
Pravzaprav se je takoj po njenem odstopu izkazalo, da je proračunski primanjkljaj še veliko večji, kot ga je prikazala. Menda je bil to pravi razlog za njen odstop. Freelandova, ki velja za kandidatko za vodenje Liberalne stranke, se je sicer izkazala v prvem Trumpovem mandatu, ko ji je uspelo kljub pritisku iz Bele hiše ohraniti prostotrgovinsko območje ZDA, Kanade in Mehike, ki je že več desetletij po BDP največje na svetu.