"Vrednote Charlie Hebdoja, kot so humor, satira, svoboda izražanja, ekologija, sekularizem, feminizem in druge, še nikoli niso bile tako ogrožene kot danes," je povedal urednik revije Laurent Sourisseau, ki je napad preživel. "Satira ima vrlino, ki nam je pomagala prebroditi ta tragična leta, to je optimizem. Če se hočemo smejati, pomeni, da hočemo živeti. Smeh, ironija, karikatura so izrazi optimizma," še dodaja.
Spomnimo: francoska revija, ki že dolgo preizkuša meje svobode govora, je pred desetletjem objavila karikature, ki so se posmehovale preroku Mohamedu. V islamu upodobitve preroka veljajo za bogokletne in so izzvale val zgražanja v muslimanskih skupnostih. Nato sta 7. januarja 2015 dva brata vdrla v uredništvo revije, da bi se maščevala v imenu preroka Mohameda. Ubila sta tudi urednika Stephana Charbonniera. V naslednjih dveh dneh je tretji napadalec ubil še policistko in štiri judovske talce v supermarketu v pariškem predmestju. Strelec je v videu dejal, da so bili napadi usklajeni in izvedeni v imenu militantne skupine Islamska država.
Vsi trije strelci so nato umrli v streljanju s policijo v ločenih spopadih. Napadi so sprožili izraze solidarnosti, izražene v sloganu Jaz sem Charlie (Je suis Charlie). Zaznamovali pa so tudi začetek vala islamističnega nasilja v Franciji. Dogodkov v spomin na napade se udeležujejo tudi francoski politični voditelji.