"Nimaš se česa bati," se je poljski premier Donald Tusk v objavi na družbenih omrežjih pošalil z ameriškim igralcem Jessejem Eisenbergom. 41-letni Eisenberg je prejel poljsko državljanstvo v začetku tega meseca zahvaljujoč vlogi v A Real Pain, za oskarja nominirani drami o odtujenih judovskih sorodnikih, ki se ponovno srečajo na potovanju po Poljski v spomin na holokavst. "Prejel boš takšno usposabljanje, da boš pripravljen postati novi James Bond," mu je dejal Tusk in poudaril, da gre za prostovoljni program. Tusk je namreč napovedal ambiciozno širitev vojske le nekaj dni po tem, ko je Eisenberg postal državljan, poroča hrvaški Index.
Poljska je preživela skoraj dve stoletji pod rusko nadvlado in še vedno goji globoko nezaupanje do Moskve, invazija na Ukrajino leta 2022 je te skrbi še povečala. Danes je Poljska članica Nata, ki največ vlaga v obrambo, kar 4,7 odstotka BDP in ima največjo vojsko v Evropski uniji ter namenja milijarde evrov za letala, rakete, tanke in topništvo.
Poljska svoje državljane pripravlja na možen vojaški konflikt. "Če pride do vojne polnega obsega, Poljska nima takšne strateške globine, kot jo imajo druge evropske države", je za Politico povedal načelnik generalštaba poljske vojske general Wiesław Kukuła. "Smo sosedje Rusije in njene zaveznice Belorusije – med nami ni varnostnega pasu in imamo zelo malo časa za odziv in pripravo," je dejal Kukuła. Namesto da bi se zanašala na ozemeljsko globino kot obrambni mehanizem, namerava Poljska več kot podvojiti svojo vojsko – na 500.000 vojakov – in usposobiti milijone rezervistov, je Tusk napovedal v parlamentu.
Prostovoljno usposabljanje
"Do konca leta želimo imeti model, po katerem bo vsak odrasel moški na Poljskem usposobljen za vojno, rezerva pa bo pripravljena na morebitne grožnje," je dejal Tusk in dodal, da so registracijo omogočili tudi ženskam. Usposabljanje bo prostovoljno, je poudaril in s tem želel odpraviti strahove pred vrnitvijo nepriljubljenega obveznega služenja vojaškega roka, ki je bil ukinjen leta 2008.
Vlada namerava uvesti kratke tečaje vojaškega usposabljanja za civiliste brez predhodnih izkušenj, poroča časnik Rzeczpospolita. Le nekajdnevni intenzivni tečaji bodo zajemali osnove civilne zaščite, prve pomoči in osnovnih vojaških veščin. Za tiste z izkušnjami so predvideni specializirani tečaji za osvežitev znanja – od rokovanja s strelnim orožjem do bojne medicine in terenske navigacije.
"Prvi cilj programa je povečati število in kakovost rezervistov," je dejal Kukuła. "Trenutno imamo veliko rezervistov, vendar je njihova povprečna starost okoli 45 let. Če se bodo konflikti in pritiski nadaljevali, bomo potrebovali dobro usposobljene ljudi, ki bodo lahko delovali skupaj s poklicnimi vojaki in silami teritorialne obrambe."
Načrt je, da bi do konca leta 2026 usposobili 100.000 ljudi, je dodal. "Drugi cilj je še pomembnejši - pripraviti družbo na posledice krize, tudi če se vsi ne udeležijo vojaškega urjenja."
Nekateri za ponovno uvedbo vojaškega roka
Toda nekateri visoki častniki opozarjajo, da čas ni na strani Poljske. "Rusi v ozadju gradijo veliko vojsko. Če mir ne bo dosežen in če bo Nato ostal razdeljen, bo Rusija napadla baltske države," je opozoril upokojeni general Leon Komornicki. "To bi se lahko zgodilo že konec tega ali v začetku prihodnjega leta. Invazija je del njihovega načrta."
Jarosław Kraszewski, nekdanji poveljnik raketnih in topniških sil, meni, da je Tuskov načrt zapoznel poskus. "Usposobiti 100.000 ljudi na leto? Premalo. Obveznost vojaškega roka je treba ponovno uvesti," je dejal. "Navajeni smo na udobno življenje, demokracijo in potovanja, pozabili pa smo, da mora imeti vsakdo vsaj osnovno znanje o obrambi."