Neprestana dosegljivost in strah, da bomo kaj zamudili, sodita med ključne značilnosti sodobnega načina življenja. Oboje je posledica obstoja mobilne telefonije. Stvar je prišla tako daleč, da morajo danes politiki sprejemati zakone o pravici do odklopa, nad takšnimi zakoni pa prepogosto vihajo nosove celo zaposleni, ki si niti ne znajo več predstavljati življenja z zdravo razmejitvijo zasebnega in službenega življenja. Še več, sodobni ljudje smo na mobilnike priklopljeni ali pa preverjamo službeno pošto tudi tedaj, ko ni nobenega razloga, da bi kdo z nami želel priti v stik. Gre pač za odvisnost. Nekatere raziskave kažejo, da je od mobilnika odvisnih kar 48 odstotkov svetovnega prebivalstva.
Problematike so se začeli zavedati v šolah in tudi nekateri delodajalci. Med podjetji, ki je že dolgo tega ugotovilo negativne plati mobilnikov, in se odločilo glede tega nekaj storiti, je avstrijsko podjetje Fahnen Gärtner iz Mittersilla v avstrijski zvezni deželi Salzburg. Tam že več kot desetletje prepovedujejo uporabo mobilnikov na delovnem mestu.
Vajenka se je zaradi odvisnosti tresla
"Pri nas vsak dobi svojo interno številko na stacionarnem telefonu, prek katere lahko opravlja tudi zasebne pogovore. Obstajajo tudi stacionarni telefoni v vsaki sejni sobi in na vsaki mizi, ki so prav tako na voljo za zasebne pogovore – ker ti ne povzročajo odvisnosti kot mobilni telefoni," je pojasnila vodja kadrovske službe v omenjenem podjetju Heidi Deutsch. Pravi, da prepoved ni bila uvedena nenadno, temveč temelji na izkušnjah iz preteklosti. "Pred približno 15 leti smo imeli vajenko, ki je bila odvisna od svojega mobilnega telefona," je za Salzburger Nachrichten dejala Deutsch. "Resnično se je tresla," se spominja vodja kadrovske službe tega podjetja.
Podjetje je zaradi težav vajenke organiziralo delavnice, pogovore in terapevtsko podporo, kar je privedlo do tega, da je vajenka tudi brez mobilnega telefona uspela uspešno zaključiti vajeništvo v podjetju. "Skupaj s starši in deklico, ki je bila deležna terapije, smo premagali problem odvisnosti," je za salzburški dnevnik povedala Deutsch. S pripombo, da je uspeh mogoče doseči le s pogovori, ne s prisilo. Od takrat v podjetju velja pravilo, da mobilni telefon ostane zunaj delovnega mesta. Pospravljen v omarici.
Besedi "prepoved" se izogibajo
Besede "prepoved" sicer ne uporabljajo, saj je vse, kar je prepovedano, "sladko in privlačno". "Če se zgodi, da nekdo začne kazati znake odvisnosti od mobilnega telefona, pametne ure itd., se takoj spodbudi podpora tej osebi in odprta komunikacija," poudarja Deutsch. Kot primer je navedla zaposlenega, ki je imel pametno uro in se ni mogel upreti njeni uporabi. Ko je opazil to odvisnost, je sam prosil sodelavce, naj mu pomagajo nadzorovati uporabo pametne ure. "Pomembno mu je bilo prekiniti svoje zasvojensko vedenje," je zatrdila Deutsch, ki v podjetju Fahnen Gärtner dela že več kot 40 let.
Kot je pokazala anketa, izvedena med zaposlenimi pred nekaj leti, to za mnoge nenavadno in nepredstavljivo prakso salzburškega podjetja podpira več kot 80 odstotkov zaposlenih. Mnogi med njimi trdijo, da so brez mobilnega telefona na delovnem mestu "bolj zbrani" in "bolj osredotočeni" na delo, ki ga opravljajo. In da imajo "veliko bolj bistro" glavo.