Odnosi med Indijo in Pakistanom se močno zaostrujejo po torkovem napadu v Kašmirju, ko je oborožena skupina s streli pokosila 28 večinoma domačih turistov, za kar New Delhi obtožuje Pakistan, ki to zanika. Indija je med drugim znižala raven diplomatskih odnosov, zaprla edini zares delujoči kopenski mejni prehod med državama ter sploh prvič zamrznila šest desetletij staro pogodbo o izkoriščanje reke Ind in njenih pritokov. »Teroristi in tisti, ki jih podpirajo, morajo vedeti: to je nova Indija. Mi udarimo nazaj,«« je dejal indijski premier Narendra Modi, ki se je zaradi dogodkov sestal na posvetu z voditelji vseh parlamentarnih strank. Modi je pod pritiskom domače javnosti, zgrožene nad dogodki v Kašmirju na severu države, ki je predmet dolgoletnega spora s Pakistanom.
Regionalna stabilnost ogrožena
Pakistan je v četrtek odgovoril in zaprl zračni prostor za indijska letala. Sporočil je, da bo kakršne koli težave z vodo zaradi zamrznitve pogodbe o Indu razumel kot vojno dejanje in da je pripravljen odgovoriti »z vso silo z vsemi sredstvi nacionalne moči«. Tako so zapisali v sporočilu po zasedanju sveta za nacionalno varnost, ki ga je vodil premier Šehbaz Šarif. Pogodba velja za eno najučinkovitejših na svetu glede izkoriščanja velikanskih vodnih virov.
Pakistan je v odgovor tudi zamrznil vso trgovino z Indijo ter izdajanje vizumov. Je pa tudi zagrozil, da se lahko odloči za zamrznitev drugih dvostranskih sporazumov z Indijo, tudi mirovne pogodbe med državama iz leta 1972. Podpisali so jo po vojni leta 1971, ko se je Indija vpletla v dogajanje v Pakistanu in pripomogla k nastanku Bangladeša. Mirovna pogodba je med drugim določila mejo v provinci Džamu in Kašmir med Indijo in Pakistanom, kjer pa so incidenti pogosti.
Kot ocenjuje časnik Times of India, zamrznitev mirovne pogodbe verjetno ne bi imela takojšnjih posledic, lahko pa bi vodila v nadaljnje zaostrovanje odnosov ter spodkopala regionalno stabilnost in možnost dialoga med državama, ki imata obe jedrsko orožje. Odnosi med New Delhijem in Islamabadom so sicer že dlje časa slabi, sploh odkar je Indija leta 2019 s spremembo ustave ukinila avtonomijo Kašmirja.
Pakistan pa tudi trdi, da se Indija pripravlja na »dejanja terorizma v naših mestih« in da »bomo nanje ustrezno odgovorili«.
Pritekli iz gozda in kosili z avtomatskimi puškami
Po poročilih prič so člani oborožene skupine v torek pritekli iz gozda in z avtomatskim orožjem začeli streljati po turistih v bližini slikovitega, visoko ležečega mesta Pahalgam. Gre za območje, ki je dostopno samo peš ali z ježo. Ubili so 26 indijskih in dva tuja turista. Storilci naj bi žrtve ustrelili od blizu in iskali nemuslimanske moške. Drugi pravijo, da so žrtve obtožili, da podpirajo Modija. Posnetki s kraja dogajanja, ki so zakrožili po družbenih omrežjih, so sprožili ogorčenje in spravili na noge indijsko javnost.
Odgovornost naj bi prevzela manj znana Uporniška fronta, ki naj bi bila naravnana proti priseljencem v Kašmirju. Nastala naj bi po ukinitvi avtonomije Kašmirja leta 2019, Indija pa jo je leta 2023 uvrstila na seznam terorističnih organizacij. Nekateri jo povezujejo s pakistansko militantno skupino Laškar-e-Taiba. Pakistan je zavrnil trditve Indije, da so napadalci povezani z njim, ter dodal, da gre morda za operacijo pod pretvezo, da bi krivdo pripisali njemu.