Po skoraj desetih letih mirovanja bi se po poročanju kitajskih medijev lahko zopet nadaljevala gradnja najvišjega nezasedenega nebotičnika na svetu. Gradnjo 597 metrov visokega nebotičnika Goldin Finance 117 v kitajskem pristaniškem mestu Tianjin so leta 2015 opustili zaradi velikih finančnih težav. Po novih ocenah naj bi ga dokončali leta 2027.
S 117 nadstropji bi stolpnica ob začetku gradnje leta 2008 postala najvišji nebotičnik na Kitajskem. Struktura stolpnice je bila zgrajena z uporabo "mega stebrov" za zaščito pred močnimi vetrovi in potresi, njena oblika, ki spominja na "sprehajalno palico", pa je bila na vrhu zaključena z atrijem v obliki diamanta. Seveda sta na vrhu stolpnice predvidena še bazen in razgledna ploščad. Predvideno je bilo, da bodo v stolpnici pisarne, v zgornjih nadstropjih pa še hotel s petimi zvezdicami.
Projekt je zastal po zlomu kitajske borze leta 2015 in hudih finančnih težavah hongkonškega investitorja Goldin Properties Holdings. Nepremičninski razvijalec, katerega ustanovitelj Pan Sutong je bil nekoč med najbogatejšimi poslovneži v Hongkongu, je od takrat v likvidaciji.
Kitajska vlada želi stabilizirati nepremičninski trg
V zadnjem desetletju so zapuščeni nebotičniki, ki smetijo kitajska obzorja, postali simbol nepremičninskih težav v državi. Leta 2020 sta ministrstvo za stanovanja ter Nacionalna komisija za razvoj in reforme izdala smernice, ki prepovedujejo nove stolpnice, višje od 500 metrov. Poteza je bila delno namenjena tudi zajezitvi špekulativnega financiranja, ki na Kitajskem pogosto podpira projekte nebotičnikov.
Zaradi hudih državnih omejitev na naložbe je bilo vlaganje v nepremičnine dolga leta ena najbolj priljubljenih oblik plemenitenja kapitala med Kitajci. Se pa je situacija v zadnjih letih močno spremenila. Zaradi prezadolženosti velikih razvijalcev, kot je Evergrande, padca cen nepremičnin v mnogih mestih, nedokončanih projektov in vladnih ukrepov za omejevanje špekulacij, je zaupanje v nepremičnine kot zanesljivo naložbo močno upadlo.
Čeprav nepremičnine še vedno predstavljajo velik del premoženja kitajskih gospodinjstev, se Kitajci danes takšnih naložb lotevajo dosti bolj previdno. Kitajska vlada je medtem že nakazala, da želi stabilizirati domači trg nepremičnin in spodbuditi lokalne oblasti k oživljanju sektorja. Tako ne čudi, da je v ponedeljek nadaljevanje gradnje svojega zastalega 468 metrov visokega nebotičnika Greenland Tower v jugozahodnem mestu Chengdu napovedala tudi družba Greenland Group. Ne gre pa pričakovati, da se bodo v bodoče na Kitajskem pojavili dodatni projekti supervisokih stolpnic. Kitajske oblasti so že pred časom ocenile, da takšni projekti niso učinkoviti z vidika porabe sredstev.
Najvišja stolpnica na svetu je ta hip Burj Kalifa v Dubaju, v Savdski Arabiji pa načrtujejo megalomanski projekt stolpnice, ki bi v višino segala kar dva kilometra. S 597 metri višine bi se nebotičnik Goldin Finance 117 uvrstil na šesto mesto med dokončanimi nebotičniki.